Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o fort św. Benedykt w Krakowie. Wojewódzki konserwator zabytków godzi się na jego sprzedaż. Co dalej?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Wojewódzki konserwator zabytków zgodził się na sprzedaż fortu
Wojewódzki konserwator zabytków zgodził się na sprzedaż fortu Foy: Adam Wojnar/Polska Press
Małopolski wojewódzki konserwator zabytków godzi się na to, aby gmina sprzedała jeden z najcenniejszych elementów Twierdzy Kraków - fort św. Benedykt. Ale stawia warunek. Chce, aby do przetargu zostało wprowadzone kryterium "najatrakcyjniejszego programu użytkowania, zagospodarowania oraz adaptacji zabytkowego obiektu". Ponadto program ma wcześniej uzyskać jego pozytywną opinię. Od wydanej przez konserwatora decyzji, dotyczącej sprzedaży budynku, gmina się odwołała, a dokumenty w tej sprawie trafiły do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zamiarowi pozbycia się fortu przez miasto sprzeciwiają się niektórzy krakowscy aktywiści. - Wyprzedaż publicznego majątku w Krakowie to ogromna bolączka - twierdzą.

FLESZ - Komisja Europejska odwołuje zamówienie 300 mln szczepionek

Fort św. Benedykt na sprzedaż. Miejscy aktywiści zgłaszają sprzeciw

Miasto rękami Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie wraca do pomysłu sprzedaży najpiękniej położonego, zabytkowego Fortu 31 "Benedykt" - poinformował miejski aktywista Maciej Fijak. Jego zdaniem to miejsce ze wspaniałym potencjałem, znajdujące się na cudownej trasie spacerowej, prowadzącej ze Starego Podgórza na Kopiec Kraka. I podkreśla, że wyprzedaż publicznego majątku w Krakowie to ogromna bolączka.

- To utrata wpływu na kształtowanie przestrzeni i zarządzania funkcjami, czyli coś z czym w Krakowie mamy wielki problem. Dotychczasowe próby dzierżawy fortu nie wypaliły. Czy to powinien być powód do sprzedaży? Nie! Według szacunków przystosowanie fortu dla odwiedzających to koszt 1,5 miliona złotych. W mieście z siedmiomiliardowym budżetem to dosłownie grosze. Wzywam wszystkich miłośników Podgórza i zabytków do dyskusji na temat przyszłości tego miejsca - podkreśla Fijak.

Informacje o planowanej sprzedaży fortu potwierdzają miejscy urzędnicy. Wydział Skarbu Miasta wszczął w lutym 2020 r. postępowanie w sprawie sprzedaży zabytku w drodze przetargu. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego na to, aby w jego posiadanie wszedł prywatny inwestor, musi zgodzić się małopolski konserwator. Jak przekazują urzędnicy, WUOZ wydał już w tej sprawie decyzję. Jak poinformowali nas jego przedstawiciele, konserwator zgodził się na sprzedaż fortu. Ale jest jeden warunek.

O co chodzi? Małopolski wojewódzki konserwator zabytków chce, aby do przetargu na sprzedaż cennego obiektu wprowadzić kryterium "najatrakcyjniejszego programu użytkowania, zagospodarowania oraz adaptacji" fortu. Ponadto program ma wcześniej uzyskać jego pozytywną opinię. Zdaniem konserwatora zabytek przede wszystkim powinien znaleźć dobrego i troskliwego właściciela. Stąd pomysł takiego kryterium.

W jakim stanie jest obiekt? - Wymaga remontów, stąd utrzymywanie obecnego stanu, przy braku zainteresowania jego adaptacją ze strony gminy - jest po prostu zagrożeniem dla substancji. Jest to idealny obiekt dla stworzenia np. ekspozycji różnych artefaktów Twierdzy, siedziby stowarzyszeń zajmujących się np. dziejami architektury militarnej, czy lokalnych organizacji społecznych, ale też innych aktywności. Byleby były one spójne z możliwościami technicznymi zabytku - twierdzi Magdalena Miszczyk, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Od wydanej przez konserwatora decyzji, dotyczącej sprzedaży budynku, gmina się odwołała. Dlaczego? Tego urzędnicy nie precyzują, być może chodzi właśnie o postawiony przez WUOZ warunek, dotyczący przetargu. Wiadomo natomiast, że dokumenty w tej sprawie trafiły do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Do chwili obecnej miasto nie otrzymało rozstrzygnięcia organu odwoławczego ochrony zabytków w tej sprawie - przekazuje Grażyna Rokita z biura prasowego UMK.

Urzędnicy przypominają, że jakiś czas temu Fort nr 31 "Św. Benedykt" został przeznaczony do oddania w dzierżawę w drodze przetargu. Dzierżawca został wyłoniony, podpisana została z nim umowa - dokładnie w sierpniu 2019 roku. Ale jak twierdzi gmina, jej warunki nie zostały przez prywatnego inwestora dotrzymane - dlatego umowa została wypowiedziana. W marcu 2020 roku obiekt znów trafił w ręce Zarządu Budynków Komunalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska