Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o nowy herb Mszany Dolnej. Część mieszkańców nie chce się zgodzić na pomysły władz miasta

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Władze miasta zaproponowały  trzy wersje nowego herbu. Obecny, czteropolowy jest niezgodny z normami heraldycznymi
Władze miasta zaproponowały trzy wersje nowego herbu. Obecny, czteropolowy jest niezgodny z normami heraldycznymi fot. Urząd Gminy Mszana Dolna, [/quot/]Nie dla zmiany herbu Mszany Dolnej[/quot/] facebook
Część mieszkańców Mszany Dolnej nie chce zmiany herbu swojej miejscowości. Niepokoją ich działania urzędu miasta i domagają się konsultacji społecznych dotyczących zmiany miejskiej symboliki. Swoje wątpliwości zgłaszają również lokalni radni.

FLESZ - Zamiast tarcz miliardy euro z Brukseli?

Choć władze miasta od początku roku podejmują starania zmierzające do opracowania zgodnego z normami heraldycznymi symbolu Mszany Dolnej, kontrowersje wokół herbu rozgorzały na dobre po ostatniej sesji rady miejskiej. To właśnie wtedy radni mieli okazję zobaczyć trzy wersje nowego herbu opracowane na zlecenie urzędników przez zatrudnionego w tym celu heraldyka.

- Żadna z nich nie jest do zaakceptowania zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym - mówi Michał Liszka, radny miejski prowadzący w Mszanie szkołę rysunku i malarstwa.

Radny jest oburzony, że władze miasta w ogóle podjęły działania w sprawie zmiany herbu bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami Mszany Dolnej.

- Czy ktoś pytał się nas o zdanie w tej sprawie? Skąd władze miasta wiedzą, że mieszkańcy chcą zmieniać symbol, który od lat 50 - tych stanowi wizytówkę Mszany - pyta.

Nie tylko radni mają wątpliwości co do planowanych przez urząd miasta zmian w miejskiej symbolice. Część mieszkańców założyła na popularnym portalu społecznościowym stronę pod nazwę "NIE dla zmiany herbu Miasta Mszana Dolna", zaś Wojciech Kotarba, jej inicjator, liczy, że miejscy urzędnicy nie będą na siłę forsować swoich koncepcji i pozwolą lokalnej społeczności wypowiedzieć się w tej sprawie.

- Nie ma naszej zgody na odgórne decyzje dotyczące tak ważnej kwestii bez wcześniejszych konsultacji - podkreśla.

Herb nie spełnia norm

Obecny symbol graficzny Mszany Dolnej składa się z czterech pól, zaś jedno z nich zajmuje godło państwowe. Jak wyjaśnia burmistrz Anna Pękala, takie rozwiązanie graficzne jest niezgodne z normami heraldycznymi, które wykluczają obecność godła w herbie miasta.

- Ponieważ za dwa lata obchodzimy 70 -lecie powtórnego nadania praw miejskich, chcieliśmy uporządkować sprawy heraldyczne i skorzystaliśmy z pomocy fachowca - wyjaśnia.

W ten sposób powstały trzy wersje nowego herbu, na dwóch znajduje się pojedynczy baran, a na trzeciej trzy barany, stanowiące nawiązanie do historii miasta i źródła utrzymania mieszkańców.

- Nie mamy nic przeciwko obecności barana w herbie, ale to trochę za mało jak na podsumowanie dziejów Mszany Dolnej- podkreśla radny Liszka.

Uważa, że urząd miasta nie powinien opierać się na pracy jednego heraldyka, zaś dyskusję o zmianie herbu musi poprzedzać gruntowna analiza historyczna problemu.

- To zbyt ważny dla nas temat, aby podsumować go odgórnym przedstawieniem kilku projektów - zaznacza.

to miał być początek dyskusji

Anna Pękala jest zaskoczona gwałtownością reakcji części mieszkańców na propozycję zmiany herbu miasta.

- Nie narzucamy odgórnie żadnego rozwiązania, a projekty budzące u niektórych tak duży opór to jedynie wstęp do dalszych konsultacji z mieszkańcami Mszany Dolnej - wyjaśnia.

Burmistrz tłumaczy, że urząd zlecił heraldykowi opracowanie kilku propozycji, bo władze miasta nie chciały rozpoczynać dyskusji " z pustymi rękami". Zaznacza również, że zaprezentowane projekty nie muszą spotkać się z pozytywną reakcją ze strony komisji heraldycznej.

- Może się przecież okazać, że będzie ona miała jakieś swoje uwagi czy sugestie, z którymi też będziemy musieli się liczyć - tłumaczy.

Aby uspokoić nastroje bardziej bojowo nastawionych mieszkańców urząd miasta zdecydował się także ogłosić konkurs na własną interpretację herbu miasta.

- Można zaprezentować swoją własną propozycję, otwieramy się na nowe zaskakujące wizerunki - zapewniają miejscy urzędnicy.

Szczególne miejsce zajmować ma w tych projektach wizerunek barana.

- Zachęcamy wszystkich do działań na polu plastycznym i różnych form kreatywnych działań: szydełkowanie, wyszywanie, wypieki, majsterkowanie… Niech zbaranieją wszyscy, którzy twierdzą, że baran może tylko negatywnie się kojarzyć - przekonują.

Prace konkursowe można składać w urzędzie miasta do 21 września, do godziny 14. Zostaną one następnie ocenione przez specjalnie powołaną do tego celu komisję konkursową powołaną przez panią burmistrz. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi również podczas sesji rady miejskiej we wrześniu lub w październiku tego roku. Każdy uczestnik otrzyma drobny upominek, zaś wyróżnieni autorzy natomiast dla autorów nagrody rzeczowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska