https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stephane Antiga odejdzie? Tylko cud może go uratować

Paweł Hochstim
Czy Stephane Antiga odejdzie z reprezentacji?
Czy Stephane Antiga odejdzie z reprezentacji? Andrzej Szkocki/Polska Press
- Stephane’a nie da się uratować. Zaryzykował, tłumaczył porażki przygotowaniami do Rio, a jak przyszło co do czego to przegrał ćwierćfinał w słabym stylu. A do tego na jaw wychodzi coraz więcej smutnych faktów - mówi nam jedna z ważnych postaci w polskiej siatkówce. We wrześniu odbędzie się posiedzenie zarządu PZPS, które będzie słuchać tłumaczeń szkoleniowca. Ale nieoficjalnie wiadomo, że decyzja już zapadła.

Antiga nigdy nie cieszył się przesadną sympatią w środowisku i to mimo zdobycia tytułu mistrza świata. Jego wybór został odebrany z dużą rezerwą, a z kolei mistrzostwo świata nieprzychylni mu zapisywali bardziej jego asystentowi Philippe’owi Blainowi. No i oczywiście Mariuszowi Wlazłemu, choć należało pamiętać, że to jednak Antiga przywrócił kadrze najlepszego zawodnika.

Obcokrajowcy, którzy pojawiają się w polskiej siatkówce - czy trenerzy, czy zawodnicy -podkreślają, że tylko w Polsce czują się jak gwiazdy i dlatego chcą tu zarabiać na życie. Muszą jednak wiedzieć, że w Polsce ciśnienie związane z wynikami jest największe. I niepowodzenia nie są łatwo wybaczane.

Antiga: Nie sądziłem, że będziemy trenować aż tak dobrze [WYWIAD]

Zwolennicy Antigi przypomną złoto mundialu i powiedzą, że przegrał tylko jedną ważną imprezę - igrzyska. To niestety nieprawda, bo biało-czerwoni przegrali w ciągu ostatnich dwóch lat dwie Ligi Światowe - i to mimo tego, że raz byli organizatorami finału - oraz Mistrzostwa Europy i Puchar Świata. Trzeba też pamiętać, że na igrzyska dostali się bardzo szczęśliwie - w turnieju w Berlinie byli o krok od odpadnięcia - choć sumę szczęścia i pecha równoważy z kolei przegrany o włos Puchar Świata. Niestety, właśnie wtedy, choć w całym turnieju biało-czerwoni grali bardzo dobrze, w decydującym momencie pękli. Tak samo było w Rio.

Wyniki Antigi niestety nie bronią, choć oczywiście można zadać sobie pytanie, czy aby nasze oczekiwania nie są zbyt duże. Gdy przyjrzymy się dokładnie drużynie, to jednak widać, że dziura po trzech kluczowych zawodników mundialu - Mariusza Wlazłego, Michała Winiarskiego i Pawła Zagumnego - nie została zasypana. W reprezentacji dziś gra właściwie tylko dwóch siatkarzy, którzy wzbudzają zainteresowanie klubów zagranicznych (Bartosz Kurek, Michał Kubiak), choć nie tych z prawdziwego topu, raczej z drugiej półki. Trzeba też zauważyć, że pierwszym rozgrywającym jest zawodnik piątej drużyny PlusLigi, nad którym trzy największe - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów i Asseco Resovia Rzeszów - nawet nie zastanawiają się, gdy budują skład.

Rio 2016. Antiga: Chcę dalej pracować z reprezentacją

Niestety, istnieje bardzo uzasadnione prawdopodobieństwo, że dzisiaj stan polskiej siatkówki jest dokładnie taki, jaki był w Rio - jesteśmy słabsi od wielkich (Brazylia, Stany Zjednoczone, Włochy, Rosja), ale lepsi od średnich (Iran, Argentyna). I to Antigę mogłoby obronić gdyby nie fakt, że zarówno siatkarze, jak i trener przed i w trakcie turnieju w Rio głośno mówili o medalowych ambicjach.

Trudno oczywiście winić Antigę za to, że polska siatkówka nie umiała wychować drugiego Zagumnego, ale już za to, że na pozycji rozgrywającego właściwie nie było rywalizacji już tak. Antiga nie próbował ani przez moment porozumieć się z Łukaszem Żygadłą, a Fabian Drzyzga "z założenia" był tym drugim. Bardzo nieprzychylni Antidze przypomną też pominięcie Zbigniewa Bartmana, choć trzeba przypomnieć, że akurat tę decyzję większość środowiska zawsze popierała.

Stephane Antiga jednak odejdzie? Są już poważne nazwiska potencjalnych następców

Przez ostatnie dwa lata selekcjoner odkrył dla kadry tylko Mateusza Bieńka, co z pewnością nie będzie odebrano jako atut. Nadmierne przywiązanie do niektórych nazwisk, zostawienie w Polsce bohatera eliminacji Marcina Możdżonka kosztem nieprzygotowanego Piotra Nowakowskiego, zabranie do Rio Bartosza Bednorza, który wcześniej w kadrze właściwie nie zaistniał, czy wreszcie słabe potraktowanie w Tokio Piotra Gacka, który w Lidze Światowej chciał skończyć reprezentacyjną karierę - to też Antidze nie pomaga.

Ale chyba najważniejszy nóż w plecy wbijają Francuzowi informacje o konfliktach z niektórymi zawodnikami, których tłem miały być złe, zdaniem siatkarzy, treningi. Ponieważ szefowie PZPS nie ukrywają, że będą pytać siatkarzy o zdanie, Antiga raczej tu poparcia nie znajdzie. Wystarczy przeanalizować dwa ostatnie sezony reprezentacyjne, by zobaczyć, że wielu siatkarzy gra gorzej, co też uderza w selekcjonera. Paweł Zatorski, Karol Kłos, czy Mateusz Mika nawet przez moment w Rio nie zbliżyli się do swojego poziomu z mundialu.

Stéphane Antiga: Spodobała mi się otwartość Polaków [ROZMOWA]

Antigę właściwie uratować mogło jedno - wylosowanie w ćwierćfinale Kanady, co wiązałoby się z wrzuceniem Rosjan na Amerykanów i awansie tylko jednej z tych drużyn do półfinału. Wtedy najpewniej biało-czerwoni przełamaliby „klątwę ćwierćfinału”, a może i udałoby im się zdobyć brązowy medal. O rozstaniu z Antigą, nawet bez medalu, nikt by wtedy nawet nie pomyślał. Zabrakło mu jednak farta, bo prezes PZPS wyciągnął kulkę z napisem „USA”.

Kto zastąpi Antigę? Najpewniej ktoś, kto do końca sezonu będzie pracował w klubie i przez pół roku nie będzie obciążał swoją pensją związkowego budżetu. Doskonale ten warunek spełnia prowadzący ZAKSĘ Ferdinando De Giorgi, który startował już kilka lat temu w konkursie na selekcjonera reprezentacji Polski.

Czy Stephane Antiga powinien pozostać trenerem polskich siatkarzy?

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tedluzak
Wyrzucić zarząd pzps bo jak za czasów pana P. jeżdżą za związkowe pieniążki na wycieczki żeby się opalać i robić zakupy. Zostawcie w spokoju trenera i większość siatkarzy oni sobie poradzą sami. A co do wypowiedzi Fabiana Drzyzgi mi go szkoda bo młodzian daje się manipulować zamiast zająć się treningami i grą.
G
GT
Antiga powinien zostac ponieważ b.dobrze prowadzi zespół to że mie poszlo nam w Rio to przypadek do dymisji powinien podać się cały związek a nie jakiś głupio mądry trener ze związkowej szajki przejmie schede po Stephanie i bedzie spojał jego sukcesy.Brawo Stephan
c
cep
To sami dziennikarze i niestety kapitan Kubiak tak pompowali balon siatkarski ze tylko zloto ich interesuje ze zadna druzyna tak nie postepuje bo takiej presji nie wytrzyma Jestesmy w osemce na swiecie i koniec Kazda lokata w tej osemce jest mozliwa A Kurek nie jest najlepszym atakujacym na swiecie zabraklo go w tej klasyfikacji po Rio
s
ser
wszystko można sp.....ć i tak będzie w tym przypadku. zakulisowe rozgrywki sięgaja dna.
a
a nie wystawiaczy
"Antiga nie próbował ani przez moment porozumieć się z Łukaszem Żygadłą, a Fabian Drzyzga "z założenia" był tym drugim...".
Żygadło to zamierzchła przeszłość.. Zarówno on jak i Dzyzga to wystawiacze a nie rozgrywający.
Ponadto Drzyzga obraził się, że nie jest wystawiany - nie może pojąć, że jest nieco lepszy od niego.
A dobrego rozgrywającego na miarę Gumy w lidze nie widać.
k
kibic
"Trzeba też zauważyć, że pierwszym rozgrywającym jest zawodnik piątej drużyny PlusLigi, nad którym trzy największe - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów i Asseco Resovia Rzeszów - nawet nie zastanawiają się, gdy budują skład."
To, ze Cuprum Lubin było na 5. miejscu to znaczy, że już jest fuj niedobre?
Rozgrywający Zaksy - Benjamin Toniutti (FRANCJA)
Rozgrywający Skry - Nicolas Uriarte (ARGENTYNA)
Rozgrywający Lotosu - Michał Masny od tego sezonu
No i grający piach i kontuzjowany rozgrywający Resovii - Fabian Drzyzga nam pozostał. Grzesiek Łomasz odwalił kawał dobrej roboty na rozegraniu, BA! Jest w tym momencie najlepszym rozgrywającym jakiego mamy, ale według redaktorów, skoro jest z 5. drużyny Plusligi znaczy, że fuj! Niedobry! Nie potrafi dobrze wystawić! Jesteście po prostu żałośni...
k
kibic
I idąc Twoim tokiem rozumowania, to Wlazły w meczu finałowym zawiódł, bo miał 37 proc. skuteczności w ataku. To tyle na temat Twoich ulubionych statystyk.
k
kibic
No i co z tych statystyk wynika? Jedno wielkie nic. Kurek dostaje najtrudniejsze piłki sytuacyjne w ilościach hurtowych w przeciwieństwie do Miki czy Kubiaka. Do tego jego zagrywka często odrzuca rywali od siatki. Wolę takie ryzyko nawet kosztem błędu, aniżeli balony Miki i Kłosa, które jeszcze seryjnie psują.
z
zbych
relacje pomiędzy trenerem a zawodnikami nie mogą być koleżeńskie. Nie widziałem nigdy by Antiga krzyknął na zawodnika. To takie "ciepłe kluchy", nawet nie wie, kiedy zrobić zmianę.
J
Janko
Nie wiem co wy w Zagumnym widzicie, ale gość nigdy w życiu nic nie wygrał. Ostatni raz jak miał możliwość to przez jego słabe rozegranie Zaksa przegrała mistrzostwo kilka lat temu. Gość był średnim rozgrywającym i straszną mameją na boisku. Jedyne co go ratowało to to że zawsze miał dobre skrzydła które potrafiły kończyć jego baloniki. Miejsce w szeregu wskazał mu Ricardo w finale MŚ.
m
m1109
błędy:

Atak:
Kurek - 5
Mika - 3
Kubiak -3

Zagrywka:
Kurek - 5
Mika - 4
Kubiak - 3

Przyjęcie:

Mika - 1
Kubiak - 2

Suma:
Kurek: 5 + 5 = 10
Mika: 3 + 4 + 1 = 8
Kubiak: 3 + 3 + 2 = 8

Z popełnionych błędów najwiecej punktów przeciwnikowi oddał Kurek - 10. Mika z Kubiakiem po 8.
Przyjęcie:
ZATORSKI : 8 /3 /1 /27 - 29.63/18,52%
KUBIAK: 4/ 2 /15 - 26.67/13,33%
MIKA: 4 /1/14 - 26,67/21,43%
Według załączonej statystyki w tym meczu nie było "mocnych" w przyjęciu.
w
w1109
"Jedyny gracz światowej klasy to Kurek."

FAKTY:

OLIMPIADA 2016

Decydujący mecz o półfinał "być albo nie być" , USA - Polska 3 : 0

III set
Na 2 zdobyte punkty 7 oddanych przeciwnikowi.

3:3
Kurek atakuje bez bloku w aut
4:5
Niestety Kurek serwuje w aut
7:9
Kurek skutecznie z prawego skrzydła
9:14
Niestety Kurek atakuje w aut, nie zmieścił się po ciasnym skosie
11:15
Niestety przegrywamy bardzo długą wymianę, Kurek zablokowany na prawym skrzydle
11:16
Kolejny nieudany atak Kurka
12:17
Kurek tez psuje swój serwis
20:23
Kurek obija blok rywali, jeszcze walczymy!
20:24
Kurek serwuje w aut, cztery piłki meczowe dl Amerykanów

Atak:
MIKA Mateusz 7/3/12 - 58,33% na 33,33%
KUBIAK Michał 9/ 3/17 - 52,94% na 35.29%
BUSZEK Rafał 2/1/6 - 33,33% na 16,66%
KUREK Bartosz 10/5/28 - 35,71% na 17,86%

Zagrywka: /asy,błędy, ilość/
KUBIAK Michał 0/3/9 - (-33,33%)
KUREK Bartosz 0/5/12 - (-41,67%)
MIKA Mateusz 0/4/9 - (-44,44%)

Kurek bardzo dobry mecz zagrał z Rosją, w którym na 47 ataków skończ 31, popełniając 3 błędy. Atak 65,96/59,57%.
W tym samym meczu Mika 50 przyjmowanych zagrywek / o 16 więcej od kolegów/ nie
22 zagrywki przyjął w punk nie popełniając błędu. Przyjęcie: 44,00/44,00%.

Proszę mi wskazać w którym z sześciu turniejów rozegranych przed Olimpiadą, atakujący Kurek, "grający na najwyższym poziomie światowym" miał lepszą skuteczność lub efektywność w ataku od Miki. Podpowiem. Nie było takowego turnieju. Kubiak tylko w jednym, w Niemczech, gdzie dwie ostatnie piłki skończył Mika.

Finał Mistrzostw Europy 2015

Klasyfikacja końcowa skuteczności oraz efektywności w ataku:
Skuteczność:
6. Mika: 40/73 - 54,79% na 50,68%
11. Kubiak: 41/81 - 50,62% na 44,44%
43. Kurek: 38/92 - 41,30% na 30,43%

Efektywność:
7. Mika: 41,10% , (40 - 3 - 7) / 73
20. Kubiak: 33,33%, (41 - 5 - 9) / 81
54. Kurek: 16,30%, (38 - 10 - 13) / 92
cev.lu/Competition-Area/Statistics.aspx?ID=700

Finał Ligi Światowej 2015

Atak:
5. Mika: 32/68 - 47,06%
6. Kurek: 64/140 - 45,71%
7. Kubiak: 31/69 - 44,93%
worldleague.2015.fivb.com/en/intercontinental-group1/competition/results_and_statistics
w
w1107
"Jedyny gracz światowej klasy to Kurek."

FAKTY:

OLIMPIADA 2016

Decydujący mecz o półfinał "być albo nie być" , USA - Polska 3 : 0

III set
Na 2 zdobyte punkty 7 oddanych przeciwnikowi.

3:3
Kurek atakuje bez bloku w aut
4:5
Niestety Kurek serwuje w aut
7:9
Kurek skutecznie z prawego skrzydła
9:14
Niestety Kurek atakuje w aut, nie zmieścił się po ciasnym skosie
11:15
Niestety przegrywamy bardzo długą wymianę, Kurek zablokowany na prawym skrzydle
11:16
Kolejny nieudany atak Kurka
12:17
Kurek tez psuje swój serwis
20:23
Kurek obija blok rywali, jeszcze walczymy!
20:24
Kurek serwuje w aut, cztery piłki meczowe dl Amerykanów

Atak:
MIKA Mateusz 7/3/12 - 58,33% na 33,33%
KUBIAK Michał 9/ 3/17 - 52,94% na 35.29%
BUSZEK Rafał 2/1/6 - 33,33% na 16,66%
KUREK Bartosz 10/5/28 - 35,71% na 17,86%

Zagrywka: /asy,błędy, ilość/
KUBIAK Michał 0/3/9 - (-33,33%)
KUREK Bartosz 0/5/12 - (-41,67%)
MIKA Mateusz 0/4/9 - (-44,44%)

Kurek bardzo dobry mecz zagrał z Rosją, w którym na 47 ataków skończ 31, popełniając 3 błędy. Atak 65,96/59,57%.
W tym samym meczu Mika 50 przyjmowanych zagrywek / o 16 więcej od kolegów/ nie
22 zagrywki przyjął w punk nie popełniając błędu. Przyjęcie: 44,00/44,00%.

Proszę mi wskazać w którym z sześciu turniejów rozegranych przed Olimpiadą, atakujący Kurek, "grający na najwyższym poziomie światowym" miał lepszą skuteczność lub efektywność w ataku od Miki. Podpowiem. Nie było takowego turnieju. Kubiak tylko w jednym, w Niemczech, gdzie dwie ostatnie piłki skończył Mika.

Finał Mistrzostw Europy 2015

Klasyfikacja końcowa skuteczności oraz efektywności w ataku:
Skuteczność:
6. Mika: 40/73 - 54,79% na 50,68%
11. Kubiak: 41/81 - 50,62% na 44,44%
43. Kurek: 38/92 - 41,30% na 30,43%

Efektywność:
7. Mika: 41,10% , (40 - 3 - 7) / 73
20. Kubiak: 33,33%, (41 - 5 - 9) / 81
54. Kurek: 16,30%, (38 - 10 - 13) / 92
cev.lu/Competition-Area/Statistics.aspx?ID=700

Finał Ligi Światowej 2015

Atak:
5. Mika: 32/68 - 47,06%
6. Kurek: 64/140 - 45,71%
7. Kubiak: 31/69 - 44,93%
worldleague.2015.fivb.com/en/intercontinental-group1/competition/results_and_statistics

Japonia 2015
Atak:

Mateusz Mika 72/116 - 62,07% na 49,14%
Michał Kubiak: 81/153 - 52,94% na 38,56%
Bartosz Kurek: 152/288 - 52,78% na 37,15%
Rafał Buszek: 83/160 - 51,88% na 38,75%

Efektywność:
Mika: (72-15-29) / 116 - 24,13%
Kubiak: (81-22-50) / 153 - 5,8%
Kurek: (152-45-91) / 288 - 5,55%
Buszek: (83-21-56) / 160 - 3,75%

BERLIN 2016

Atak:
3. Kubiak: 61/104 - 58,65% na 51,92%
7. Mika: 50/91 - 54,95% na 46,15%
18.Kurek: 73/158 - 46,20% na 40,51%

Efektywność:
4.Kubiak: (61 - 7 - 8) / 104 - 44,23%
8.Mika: (50 - 8 - 8) / 91 - 37,36%
18. Kurek: (73 - 9 - 18) / 158 - 29,11%
cev.lu/Competition-Area/Statistics.aspx?ID=836

Japonia 2016

Atak:
Mika Mateusz: 31/49 - 63,23% na 46,94%
Kurek Bartosz 65 /115 - 56.52% na 40,00%
Konarski Dawid 67/123 - 54.47% na 42,28%
Kubiak Michał 50/102 - 49.02% na 30,39%
Buszek Rafał 45/94 - 47.87% na 30,85%

FINAŁ LIGI MISTRZÓW KRAKÓW

Atak:
Buszek Rafał: 17/33 - 51.52% na 39,40%
Konarski Dawid: 28/60 - 46.67% na 31,67%
Mika Mateusz: 13/30 - 43.33% na 30,0%
Kurek Bartosz: 3/8 - 37,5% na 25,0%
Kubiak Michał 14/38 - 36.84% na 10,53%
://worldleague.2016.fivb.com/en/group1/statistics_finalround/bestspikers
K
Kibic
Jedyny gracz światowej klasy to Kurek. On akurat może przebierać w ofertach. Dopóki nie wspomoże go Leon, to będziemy kończyć turnieje bez medalu. Kolejna sprawa to blok. Co się stało z naszym firmowym elementem? Chyba czas na zmiany.
c
chris
Pod wodzą Antigi ta drużyna co rok gra gorzej i rozczarowuje. Ileż razy można wymieniać, że po MŚ przegrał dwie ligi światowe, mistrzostwa Europy, Puchar Świata i igrzyska. Trochę tego za dużo, żeby dać mu kolejną szansę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska