https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugie spotkanie w ramach Historii Włączonej i długa opowieść Piotra Skrobowskiego

Bartosz Karcz
Bartosz Karcz
Miało to trwać około 1,5 godziny, a zeszło praktycznie drugie tyle. Nie mogło być jednak inaczej, skoro gościem drugiego spotkania drugiej edycji Historii Włączonej, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Historia Wisły był Piotr Skrobowski - świetny przed laty piłkarz, reprezentant Polski, ale także w późniejszych latach udziałowiec Wisły.

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Historia Włączona to cykle spotkań z byłymi zawodnikami TS Wisła Kraków. Cel jest prosty - budowa międzypokoleniowych mostów, ale też utrwalanie wiślackiego dziedzictwa sportowo-kulturowego w wersji cyfrowej. W pierwszej edycji bohaterami takich spotkań byli piłkarze: Marek Motyka, Piotr Kleszcz i Zbigniew Krawczyk oraz brydżysta Włodzimierz Wala. Realizacja projektu była na tyle udana, że został on wyróżniony jako najciekawsza inicjatywa zrealizowana w ramach programu Małopolska Lokalnie 2023. W drugiej edycji najpierw goszczono Leszka Pawlikowskiego, byłego piłkarza Wisły, mistrza Polski z 1978 roku, a w czwartkowy wieczór gościem był Piotr Skrobowski.

To było bardzo udane spotkanie. Piotr Skrobowski niezwykle barwnie opowiadał o swojej karierze, łagodnie przechodził od swoich początków w Wiśle, poprzez kolejne lata, ale też występy w reprezentacjach Polski. „Skrobek” wspominał jak został wypatrzony przez nieżyjącego już niestety trenera Lucjana Franczaka podczas turnieju w hali Sokoła. To Franczak później załatwiał transfer młodziutkiego piłkarza z rodzimej Clepardii.

A później była opowieść o Wiśle tamtych lat. O tym jak barwne było życie drużyny, ale też refleksja, że to wyjątkowo utalentowane pokolenie wiślaków powinno osiągnąć w futbolu znacznie więcej.

Przy wątkach międzynarodowych nie zabrakło wspomnień z gorzkiego dla Piotra Skrobowskiego mundialu z 1982 roku, na który pojechał z kontuzją. Jak opowiadał, zapewniano go, że zaraz wszystko będzie w porządku, że będzie mógł grać, a później okazało się, że uraz jest poważny i nie wystąpił ani minuty.

Piotr Skrobowski wspominał też swoje pojedynki z Diego Maradoną z młodzieżowych mistrzostw świata i całą otoczkę japońskiego turnieju, na którym Maradona już był obiektem zainteresowania dziennikarzy z całego świata.

Na koniec był wątek ratowania Wisły w latach 90. XX wieku i oddania klubu w ręce Tele-Foniki, co zaowocowało złotymi latami dla klubu z ul. Reymonta.

Oczywiście w czasie spotkania odbyła się też prezentacja skanerów 3D. Tworzenie trójwymiarowych modeli wiślackich pamiątek to nowy etap dygitalizacji historii „Białej Gwiazdy”. Wspomniane skanery zostały zakupione dzięki dotacji, jaka przyznana została przez Biuro Inicjatyw Społecznych, operatora zadania publicznego Małopolska Lokalnie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o Wiśle Kraków

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska