https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie 1.Kraków wnioskuje do prezydenta miasta o zwiększenie liczby lodówek społecznych

Aleksandra Łabędź
Lodówka Pełna Dobra - ul. Zubrzyckiego
Lodówka Pełna Dobra - ul. Zubrzyckiego Anna Kaczmarz / Polska Press
Po jednej lodówce społecznej w każdej dzielnicy Krakowa. Z takim wnioskiem wystąpili do prezydenta Jacka Majchrowskiego aktywiści ze Stowarzyszenia 1.Kraków. Tym samym chcą przeciwdziałać marnotrawstwu jedzenia, które, jak wyliczają, osiąga rocznie w Krakowie 177 tysięcy ton oraz wspierać osoby potrzebujące, których nie stać na zakup posiłków.

- Z uwagi na zwiększającą się ilość marnowanego jedzenia i wciąż dużą liczbę osób głodujących, dzielenie się pożywieniem jest coraz popularniejszą formą wsparcia. Przeciętny mieszkaniec Polski wyrzuca i marnuje rocznie około 253kg jedzenia. Przekładając to na warunki Krakowa, szacuje się, że w naszym mieście przez jeden rok marnuje się ok. 177 tysięcy ton pożywienia - piszą we wniosku aktywiści.

Ich zdaniem, tak ogromne liczby powinny skłonić społeczeństwo do szukania sposobów, które pozwoliłyby na zmniejszenie skali tego zjawiska oraz poprawę życia wielu osób.

- Jednym z rozwiązań problemu są lodówki społeczne. Trzy dotychczas utworzone na terenie Krakowa działają skutecznie, natomiast ich liczba jest stanowczo za mała, aby przeciwdziałać marnotrawstwu oraz nieść systemową pomoc - tłumaczy Stowarzyszenie 1.Kraków i dodaje - Sugerujemy utworzenia dodatkowych piętnastu lodówek społecznych, po jednej na każdą dzielnicę w Krakowie - piszą aktywiści.

Lodówki Pełne Dobra

Lodówki Pełne Dobra funkcjonują w mieście już od ponad roku. Aktualnie na terenie miasta działają trzy: przy ul. Sas-Zubrzyckiego 10, Sudolskiej 7a oraz na os. Szkolnym 20. Sama idea lodówek społecznych powstała we wrześniu ubiegłego roku. Mieszkańcy Krakowa bardzo ochoczo zaangażowali się w ich działalność. Lodówki Pełne Dobra to miejsca, gdzie każdy może przynieść nadmiarową żywność, a zarazem każdy może się nią częstować. Lodówki rozwiązują w pewnym sensie problem marnowania żywności, ale również wspierają osoby, które znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.

Zasady korzystania z lodówek są bardzo proste. Do wyznaczonych miejsc można przynosić produkty, które sami mielibyśmy ochotę zjeść i otrzymać. Do lodówek można wkładać warzywa, owoce, ciasta, chleb, przetwory itd. byleby były świeże i miały dobrą datę do spożycia. Można również przynosić własne przetwory, jednak wymaga to wówczas opisania składu i terminu przygotowania. Należy pamiętać, że do lodówek nie można przynosić surowego mięsa, produktów mających w składzie surowe jaja, artykułów nadpsutych lub zepsutych, a także alkoholu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska