Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Wiosna po kolejnym walnym zgromadzeniu: zdążą z pomocą

Julia Kalęba
Julia Kalęba
22.11.2014 krakow szlachetna paczka  marsz _ manifestacja ul florianska_ rynek gl stowarzyszenie wiosna n/z:..fot. adam wojnar/polskaprrsse/gazeta krakowska
22.11.2014 krakow szlachetna paczka marsz _ manifestacja ul florianska_ rynek gl stowarzyszenie wiosna n/z:..fot. adam wojnar/polskaprrsse/gazeta krakowska Fot. Adam Wojnar/Polskapresse
W czwartek, 24 października członkowie Stowarzyszenia Wiosna ponownie spotkali się na walnym zgromadzeniu. Podczas spotkania przedstawiono raport sprawozdawczy obejmujący działania ostatnich czterech miesięcy - „postawiony przed wybranym w czerwcu br. zarządem cel w postaci stabilizacji i przygotowania podwalin pod realizację najważniejszych programów społecznych Stowarzyszenia został zrealizowany” - podano oficjalnym komunikacie Wiosny.

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Antek ma 8 lat. W szkole nadal opanowuje technikę czytania, ma trudności w rozumieniu poleceń. Mimo to chętnie czyta i odrabia zadania domowe. W przyszłości chciałby zostać policjantem i marzy, aby na świecie nie było bandytów. Antek jest jednym z 1850 dzieci w całej Polsce, którzy będą mieli możliwość indywidualnych cotygodniowych spotkań z wolontariuszami-tutorami w ramach Akademii Przyszłości, siostrzanego projektu Szlachetnej Paczki - akcji od lat prowadzonych przez Stowarzyszenie Wiosna.
Wiosna zapewnia, że tegoroczne problemy nie rzuciły cienia na organizacji kolejnych edycji projektów. Już w tę niedzielę ruszy Akademia Przyszłości, a za trzy tygodnie Szlachetna Paczka.

Stabilizacja

Po tym, jak w czerwcu tego roku wybrano nowy, niebudzący zastrzeżeń zarząd Wiosny, nowa prezes Anna Wilczyńska zapewniała, że najważniejszym działaniem pracowników będzie zagwarantowanie kontynuacji pracy nad sztandarowymi akcjami stowarzyszenia - Akademią Przyszłości i Szlachetną Paczką. - Ten zarząd to jest zarząd porozumienia. Słowo porozumienie padało najczęściej podczas rozmów. Szlachetna Paczka ma łączyć ludzi. Jesteśmy po to, aby nieść pomoc - mówiła prezes Wilczyńska.

W czwartek, 24 października członkowie Stowarzyszenia Wiosna ponownie spotkali się na walnym zgromadzeniu. Podczas spotkania przedstawiono raportsprawozdawczy obejmujący działania ostatnich czterech miesięcy - „postawiony przed wybranym w czerwcu br. zarządem cel w postaci stabilizacji i przygotowania podwalin pod realizację najważniejszych programów społecznych Stowarzyszenia został zrealizowany” - podano wczoraj w oficjalnym komunikacie Wiosny.

Trwają przygotowania

Wszystko wskazuje na to, że 17. edycja Akademii Przyszłości oraz 19. Edycja Szlachetnej Paczki mimo tegorocznych perturbacji i kryzysu organizacyjnego będą przebiegać zgodnie z założonym planem. W niedzielę 27 października w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się Inauguracja kolejnego roku Akademii Przyszłości. Za trzy tygodnie, 16 listopada, ma ruszyć także Szlachetna Paczka.

- Jesteśmy na końcu rekrutacji wolontariuszy Szlachetnej Paczki, a wielu z nich jest już po szkoleniach wdrożeniowych i działa w swoich rejonach. Odwiedzają oni rodziny i diagnozują ich potrzeby - odpowiadają członkowie biura prasowego Stowarzyszenia WIOSNA na pytanie o etap przygotowań do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki.

Szacuje się, że wolontariusze odwiedzą przed startem edycji około 25 tysięcy rodzin, które mogą potrzebować pomocy, a w sam Weekend Cudów (7-8 grudnia) wsparcie dotrze do kilkunastu tysięcy potrzebujących rodzin. Ze wstępnych ocen wynika, że skala ogólnopolskiego projektu będzie porównywalna do ubiegłego roku (w 2018 r. pomoc dotarła do 16 703 potrzebujących rodzin w całej Polsce, do domów zapukało prawie 13 tys. wolontariuszy, którzy przekazali pomoc przygotowaną przez prawie 562 tys. darczyńców) - choć pewność co do tego Stowarzyszenie będzie miało po zakończeniu etapu spotkań wolontariuszy z rodzinami.

- Wolontariusze odwiedzający rodziny i wypełniają z nimi arkusze, na podstawie których określa się, czy dana rodzina rzeczywiście potrzebuje pomocy, czy może zostać zakwalifikowana do systemu, dostać paczkę. Jeżeli zostaje przyjęta do programu, zostaje wprowadzona do systemu, a przy kolejnym spotkaniu wolontariusze sprawdzają, jakie są jej dokładne potrzeby. Na podstawie tych spotkań dane zostają wprowadzane do bazy danych, którą następnie mogą sprawdzać darczyńcy - wyjaśnia Łukasz Sarnecki, wolontariusz Szlachetnej Paczki działający jako koordynator do spraw logistyki. Łukasz jest wolontariuszem już trzeci raz, wcześniej działał jako darczyńca. Twierdzi, że zamieszanie wokół Szlachetnej Paczki związane z oskarżeniem ks. Jacka Stryczka o mobbing i próbą siłowego przejęcia Stowarzyszenia przez ks. Grzegorza Babiarza nie zraziły go do dalszej pracy przy projekcie.

- Wątpliwości prawdopodobnie miało wiele osób, ale tu nie chodzi o stowarzyszenie, tylko o ludzi, którym pomagamy - ucina temat. W tym roku dodatkowo po raz pierwszy zaangażował się w działania Akademii Przyszłości. W niedzielę pozna dziecko, z którym będzie pracował przez najbliższy rok.

Sprawa w prokuraturze

Tymczasem nadal toczy się śledztwo w sprawie oskarżeń inicjatora Szlachetnej Paczki ks. Jacka Stryczka o mobbing.

- Postępowanie nadal prowadzone jest w sprawie, a to oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów. Z uwagi na prowadzone czynności, przesłuchania świadków, oczekiwanie na opinie biegłych, nie można określić terminu zakończenia dochodzenia. Z uwagi na dobro postępowania Prokuratura nie udziela bliższych informacji w tej sprawie - mówi prok. Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska