https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stradom. Konserwator wstrzymała prace. Inwestor dostał decyzję w poniedziałek. Zamierza się odwołać [AKTUALIZACJA]

Małgorzata Mrowiec
W poniedziałek (28.10) około południa firmie prowadzącej inwestycję Angel Stradom przy ul. Stradomskiej 12-14 - gdzie powstaje 5-gwiazdkowy hotel i apartamentowiec - została dostarczona decyzja wojewódzkiej konserwator zabytków o wstrzymaniu robót. Dotyczy przebudowy budynku frontowego. Przypomnijmy: wojewódzka konserwator zdecydowała o wstrzymaniu prac, gdy z murów przebudowywanej kamienicy - wpisanej do rejestru zabytków - ubyło więcej niż przewiduje zatwierdzony projekt dla tej inwestycji.

WIDEO: "Co za akcja!" z piłkarzem Wisły Kraków Pawłem Brożkiem

Wojewódzka konserwator Monika Bogdanowska informowała, że wydaje natychmiastowy nakaz wstrzymania robót już w miniony piątek. W poniedziałek rano zaniepokojeni mieszkańcy alarmowali, że pomimo nakazu prace przy Stradomskiej nadal trwają. Na dowód przysłali zdjęcia. Okazuje się jednak, że pismo z decyzją wojewódzkiej konserwator zostało faktycznie przygotowane w piątek, ale dostarczone dopiero w poniedziałek. Zatem do tego momentu na budowie nie łamano nakazu.

Inwestor, firma Angel Poland, przekazała nam, że otrzymała pisemną decyzję wojewódzkiej konserwator o wstrzymaniu prac, z datą 28 października, w poniedziałek kilka minut po godzinie 12 w południe. Jak zapewniono, wcześniej z urzędu konserwatorskiego żadną inną drogą (np. przekazana ustnie) nie trafiła do inwestora informacja o wstrzymaniu robót. To dlatego prace trwały zarówno w sobotę, jak i rano w poniedziałek.

- Angel Poland będzie się odwoływał od tej decyzji do ministerstwa - zapowiedział też od razu reprezentujący firmę rzecznik Mariusz Sokołowski. Dowiadujemy się ponadto, że w kamienicy frontowej robotnicy będą jeszcze wykonywać prace zabezpieczające. Roboty przy pozostałej części inwestycji będą trwały bez zmian, bo te nie są wstrzymane. Planowany obecnie termin zakończenia inwestycji to 2022 rok.

Jak już pisaliśmy, inwestor miał zgodę na częściowe wyburzenie prawego ryzalitu kamienicy, w związku z dobudową nowego skrzydła. Ale rozbiórka ostatecznie objęła też dalszy fragment budowli. Jak tłumaczy inwestor, jego rozbiórki dokonano, by uniknąć katastrofy budowlanej.

W treści decyzji o wstrzymaniu prac zostało podkreślone, że przeprowadzone roboty budowlane wykroczyły swoim zakresem poza warunki wydanego pozwolenia konserwatorskiego i dokumentacji projektowej. Ta sytuacja stworzyła realne zagrożenie dla zabytku, do tego znajdującego się na obszarze wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego w obawie przed dalszą destrukcją budynku, w celu jego ochrony została podjęta decyzja o wstrzymaniu prac do czasu przeprowadzenia niezależnej ekspertyzy konstrukcyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia robót.

Inwestora pouczono też w decyzji, że wszystkie działania przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków wymagają uzyskania wyprzedzającego pozwolenia konserwatorskiego.

- Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków prace wstrzymuje się, gdy są prowadzone bez pozwolenia. Tutaj wyburzenie fragmentu muru odbyło się na zasadzie interwencji, wpisem do dziennika budowy. Musimy się dowiedzieć, co dokładnie się tam wydarzyło. Nie możemy sobie pozwolić na to, że ktoś wyburza obiekt po kawałku - mówi Monika Bogdanowska.

Inwestor, firma Angel Poland Group podkreśla z kolei, że nigdy nie rozważała i nie zamierza rozważać rozbiórki frontowej ściany budynku - poza zakresem zgodnym z pozwoleniem na budowę. Tłumaczy, że ponad to, co jest przewidziane w projekcie, rozebrano pionowy fragment szerokości 1 m i głębokości pół metra, na wysokości dwóch kondygnacji - bo zagrażał bezpieczeństwu. Po wyburzeniach zgodnych z projektem okazało się, że nie jest on powiązany konstrukcyjnie z fasadą, odspaja się i może oderwać. Jak relacjonuje firma, prace rozbiórkowe podjęto „niezwłocznie po uzyskaniu opinii wybitnych specjalistów” oraz „niezwłocznie powiadomiono” urząd konserwatorski.

Wpisana do rejestru zabytków kamienica przy Stradomskiej 12-14, ok. 300 m od Wawelu, ma się w efekcie przebudowy zamienić w pięciogwiazdkowy hotel Stradom House ze 125 pokojami. Z kolei na tyłach kamienicy ma wyrosnąć apartamentowiec z podziemnym parkingiem na 150 aut. Planowany obecnie termin zakończenia inwestycji to 2022 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 48

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sąsiad

Proszę o zamieszczenie dokumentu potwierdzajacego wstrzymanie prac w piątek lub usunięcie nieprawdziwych artykułów z DP.

Ł
Łyko
29 października, 9:01, Pikolo:

Pani konserwator chroni uparcie stare rudery. Wstyd!

Wawel to też dla ciebie stara rudera

g
gość

Cóż... pracuje obok i wczoraj po 18 widziałam jak na budowę wjeżdżają ciężkie sprzęty a robotnicy działają na wyższych kondygnacjach. Inwestor ma chyba troszkę w dupie Panią konserwator.

Może czas zatrzymać Pana dewelopera skuteczniej...

O
Olo

Na ul. Reduta nadzór budowlany zakazał dalszych robót na nielegalnej budowie. Ostatnio dach zrobili. I robią w środku. Bardzo są przy tym przejęci decyzją nadzoru

G
Gość

Ale jest to firma izraelska !

G
Gość
28 października, 10:57, Gość:

ha ha ha - luksusowa inwestycja jest pożyteczna - dla kogo?

pożyteczne to są szkoły, żłobki, przedszkola...

Ej powinno się zatrudnić bardziej inteligentne osoby do ,,bronienia" inwestycji, bo na Grzeg deweloper zmarnował pieniądze ;-(

28 października, 11:21, grzeg:

Człowieku, nie jesteś w stanie pojąć, że ktoś może myśleć i działać pro publico bono. Nawet ci nie tłumaczę, bo chyba nie warto.

28 października, 12:13, Gość:

co ty. to zwykły kaleki prawicowy oszołom . oni ich teraz zatrudniają , pisałą o tym prasa że są niepe3łnosprawni fizyczni i umysłowo

a ty jesteś lewicowy? to nie zazdroszczę - brakuje ci armii radzieckiej w Polsce

G
Gość
28 października, 10:47, Gość:

Najpierw po cichutku usunięto 1609 zwłok ludzi zmarłych na syfilis,

które tu zostały pochowane.

Teraz prace trwają, mimo zakazu.

Jest takie powiedzenie: syf, kiła i mogiła

Coś nie maja szczęścia...

28 października, 12:14, Gość:

a co mieli z nimi zrobić ? pomniki? może sobie ich do domu weź do szafy

pochować, zwłoki należy pochować przeprowadzając zgodna ze prawem procedurę

no ale pewnie nie znasz za bardzo historii i nie trybisz o co chodzi

G
Gość
28 października, 15:07, Gość:

Powtarzam

powinno się zatrudnić bardziej inteligentne osoby do ,,bronienia" inwestycji, bo na Grzeg deweloper zmarnował pieniądze ;-(

Odpisuje bez składu i ładu.

28 października, 19:57, grzeg:

Myślisz, że tymi idiotycznymi słowami dotkniesz mnie, obrazisz? Naprawdę tak myślisz?

Jestem osobą rozsądną, jestem zdecydowanie pro-krakowski: popieram tę inwestycję!

no to Grzeg z miłą wpadnę do Ciebie na kawę i porozmawiamy nt krakowskich inwestycji. Gdzie dokładnie mieszkasz?

G
Gość
28 października, 19:59, Art81:

Zaczyna się wojna polsko-polska :(

To nie wojna polsko-polska. Inwestorem nie jest firma polska.

P
Pikolo

Pani konserwator chroni uparcie stare rudery. Wstyd!

J
Joss

Zazwyczaj jak ktoś robi porządek z jakąś starą ruiną to zazwyczaj mieszkańcy się cieszą. Widać że w Krakowie jest jednak inaczej.

G
Gość
28 października, 15:07, Gość:

Powtarzam

powinno się zatrudnić bardziej inteligentne osoby do ,,bronienia" inwestycji, bo na Grzeg deweloper zmarnował pieniądze ;-(

Odpisuje bez składu i ładu.

28 października, 19:57, grzeg:

Myślisz, że tymi idiotycznymi słowami dotkniesz mnie, obrazisz? Naprawdę tak myślisz?

Jestem osobą rozsądną, jestem zdecydowanie pro-krakowski: popieram tę inwestycję!

no to Grzeg z miłą wpadnę do Ciebie na kawę i porozmawiamy nt krakowskich inwestycji. Gdzie dokładnie mieszkasz?

r
royhawk

Działania konserwator są co najmniej dziwne i budzą jednak wiele wątpliwości oraz pytań!

M
Melcma

Hmm.. szkoda, że nikt wcześniej nie pilnował tej kamienicy,a t eraz wielkie HALOOOOOOOOO

K
Krakus

W zasadzie komentarz mój trochę "obok", ale ostatnio idąc przez okolice Rynku widzę sporo robót w kamienicach. O ul. Szpitalnej 4 już było w DzP z uwagi na akcję Pani Konserwator. Zresztą pid 6-ką też pracują. Ale jak to jest z tą ochroną UNESCO ? Na ul. Brackiej 5 tablica: "nadbudowa budynku na cele mieszkalne". Może wszystkie kamienice podwyższymy więc o 1 piętro, przybędzie mieszkań bez wątpienia...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska