https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażackie ćwiczenia na Krupówkach. Niektórzy turyści myśleli, że kościół naprawdę płonie

Łukasz Bobek
Ćwiczenia strażackie w kościele św. Rodziny w Zakopanem
Ćwiczenia strażackie w kościele św. Rodziny w Zakopanem Łukasz Bobek
Z wieży kościoła św. Rodziny na zakopiańskich Krupówkach nagle wydobywa się dym. Wygląda to niepokojąco. Na miejsce dysponowane są jednostki strażackie, które przystępują do akcji gaśniczej, ale także do zabezpieczenie dzieł sztuki w świątyni. Tak wyglądały ćwiczenia, jakie przeprowadzono w środę pod Giewontem. Ćwiczenia zaskoczyły turystów, którzy na prawdę myśleli, że płonie świątynia i dzwonili na numery alarmowe.

Ćwiczenia odbyły się w ramach akcji Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa. - Miały one za zadanie przygotować opiekuna zabytku i służby ratownicze do tego, by właściwie działać na wypadek zagrożenia. W ramach ćwiczeń sprawdzaliśmy instrukcje w planie ochrony zabytków, czasy dojazdów służb, trudności, jakie są na terenie obiektu. A także w jaki sposób ewakuowane były znajdujące się na terenie obiektu ruchomości - mówi Katarzyna Góralczyk z Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa.

Robert Wojtas z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie zaznacza, że ćwiczenia mają przygotować służby, ale także zarządców zabytkowego obiektu. - W przypadku ćwiczeń w Zakopanem, ksiądz proboszcz będzie miał już obraz jak się zachować w przypadku sytuacji kryzysowej, wie co jest ważne. Może sobie przećwiczyć procedury, które jest zobowiązany przygotować na wypadek takich zdarzeń - mówi Robert Wojtas. - W trakcie takiego zagrożenia jest akcja gaśnicza, ale także ratowanie zabytkowych elementów. Założeniem tych ćwiczeń jest to, by właściwie zabezpieczać te zabytki ruchome. By nie okazało się, że są one bardziej zniszczone w efekcie niewłaściwego zabezpieczenia po kryzysie, niż w wyniku samego zdarzenia kryzysowego - dodaje.

Ćwiczenia strażackie w Zakopanem to jeden z elementów dużego projektu Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa. - W ramach projektu przeszkoliliśmy kompleksowo 240 proboszczów z zabytkowych parafii na terenie Archidiecezji Krakowskiej. Jest to pierwsze takie przeszkolenie na wypadek sytuacji kryzysowych, konfliktów zbrojnych. W ramach tego projektu organizujemy także ćwiczenia strażackie. Pierwsze odbyły się właśnie w Zakopanem, a kolejne będą 22 października w Krakowie w Bazylice Bożego Ciała - mówi Katarzyna Góralczyk. I dodaje, że w kolejnych latach przeprowadzone zostaną ćwiczenia także na innych drewnianych świątyniach na terenie Podhala.

Jesień na Hali Gąsienicowej w Tatrach

Jesień na Hali Gąsienicowej w Tatrach. Takie widoki jedynie ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska