Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa czystego transportu znika z Kazimierza, ale urzędnicy i tak zakażą tam wjazdu

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Strefa czystego transportu miała funkcjonować testowo do czerwca. Radni wydłużyli ten okres do grudnia, ale w nowej formule
Strefa czystego transportu miała funkcjonować testowo do czerwca. Radni wydłużyli ten okres do grudnia, ale w nowej formule Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Radni miejscy przyjęli w środę takie poprawki dla Strefy Czystego Transportu (SCT) na Kazimierzu, że de facto przestała ona działać. Cieszyli się przedsiębiorcy z Kazimierza, którzy krzyczeli „dziękujemy, dziękujemy”.

Urzędnicy miejscy są zbulwersowani, mówią o piaskownicy i nieodpowiedzialnym zachowaniu radnych. Co uchwalono? Między innymi to, że od 9 do 17 do SCT mogą wjeżdżać wszyscy klienci firm działających w jej obrębie. Czyli praktycznie każdy, bo nie wiadomo, kto i jak miałby to kontrolować. Urzędnicy zapowiadają, że będą chcieli likwidacji strefy, bo ta w takiej formie straciła rację bytu. Planują natomiast postawić znaki zakazu wjazdu, co mogą zrobić jako zarządca drogi. I strefa wróci, choć nie będzie się już strefą nazywać.

Środowe obrady nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa w sprawie SCT były burzliwe i chaotyczne. Sesja została zwołana po protestach przedsiębiorców z Kazimierza (szczegóły obok).

Sesję zwołali radni Prawa i Sprawiedliwości. Ale przed szereg wybiegli radni Koalicji Obywatelskiej. Choć to ich głosami strefę uchwalono, to teraz uznali, że może nie wszystko dobrze działa. Doszło więc do absurdalnej sytuacji, że KO zwołało sesję na godzinę 11, a PiS na 17. Obie na ten sam temat. Sprawę jednak rozstrzygnięto na tej pierwszej. Na obradach znów pojawili się przedsiębiorcy z Kazimierza. Obecni byli także zwolennicy SCT, a każda grupa miała swoje transparenty.

- Chcieliśmy uniknąć dyskusji o SCT tydzień temu, bo nie byliśmy merytorycznie przygotowani. Przez tydzień rozmawialiśmy z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Opinie były skrajne. Niektórzy mówili, że strefa jest świetna, ale byli i tacy, którzy mówili, że SCT ma błędy, które trzeba usunąć. Pracowaliśmy więc nad kompromisem do przyjęcia dla wszystkich - mówił radny Michał Starobrat (KO).

Kuriozalne zmiany

To co uchwalono, jest jednak kuriozalne. Radni z klubów PiS, KO i Przyjaznego Krakowa zaproponowali, aby wprowadzić nowe zasady. Najważniejsze to możliwość wjazdu do SCT klientów firm tam działających w godzinach 9-17 (od poniedziałku do piątku). Do tego w pozostałych godzinach wjeżdżać mogłyby tam auta hybrydowe, a nie tylko elektryczne oraz motorowery.

Protest przedsiębiorców z Kazimierza przeciwko strefie czystego transportu (SCT) podczas sesji rady miasta

Protest w urzędzie, przedsiębiorcy chcą likwidacji strefy cz...

Oprócz tego poprawkę przygotował prezydent Jacek Majchrowski. W niej z kolei wydłużono godziny dostaw dla przedsiębiorców oraz służb technicznych (w tym np. elektryk czy gazownik). Dodatkowo godzinę dołożyli radni we wspólnej poprawce. Ostatecznie dostawy można realizować od poniedziałku do piątku od 6 do 12 oraz od 17 do 20, a w soboty i dni wolne od 6 do 12, od 14 do 16 i od 18 do 20. I z takim poprawkami przyjęto właściwą uchwałę. Ta wejdzie w życie za ok. 3 tygodnie. Gdy ukazał się wynik głosowania, przedsiębiorcy, którzy przyszli protestować przeciwko SCT wybuchnęli radością i krzyczeli „dziękujemy, dziękujemy”. Niepocieszeni byli zwolennicy SCT.

Urzędnicy mówią o piaskownicy

Przebiegiem sesji mocno zdziwieni byli urzędnicy, którzy uważają, że rada się ośmieszyła, a radni zrobili z niej piaskownicę. Sami radni do końca nie orientowali się co zrobili, bo niektórzy podchodzili do dziennikarzy i pytali się... co uchwalili. - To żaden kompromis. Brakło odwagi radnym, żeby podjąć decyzję o likwidacji strefy.

Z dyskusji wynikało, że tego chcieli. Rada jest od tego, żeby podejmować decyzje, a nie bawić się w piaskownicę - mówił tuż po głosowaniu Łukasz Franek, szef Zarządu Transportu Publicznego. Jego zdaniem nowa wersja SCT stworzy same problemy. - Kto wytłumaczy strażnikom miejskim, kto jest klientem? Rozumiem, że każdy. Powstało prawo, które jest wadliwe. Strefa dzisiaj została po prostu zlikwidowana - dodał Franek.

- SCT została zaproponowana przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Z rozkoszą wysłuchałem więc wystąpień radnych PiS, którzy krytykowali tak pięknie ten projekt. To pokazuje schizofrenię polityczną tego obozu - komentował wzburzony wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

- Przyznajemy, że po dwóch miesiącach funkcjonowania strefy należało wprowadzić korekty - mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. - Ale uważamy, że ten kierunek ewolucji - wyłączania kolejnych, centralnych obszarów miasta z ruchu jest nieodzowny i z tego nie zrezygnujemy - podkreślił.

Będą nowe zakazy w ruchu na Kazimierzu

Już po głosowaniu Andrzej Kulig zapowiedział, że będzie nakłaniał prezydenta Jacka Majchrowskiego do uchylenia SCT. - Przygotujemy rozwiązania, które możemy wprowadzić jako zarządca drogi znakami drogowymi - powiedział nam prezydent.

Co to oznacza? Że na wybrane ulice Kazimierza będą mogły wjechać tylko osoby z abonamentami mieszkańca i nikt inny. Na nasze pytanie, co z przedsiębiorcami, prezydent wzruszył ramionami. - My swoje propozycje już przedstawiliśmy - odparł. Uchwałę w sprawie likwidacji SCT urzędnicy chcą wprowadzić, zanim uchwalone w środę zmiany wejdą w życie.

Co dalej z SCT? Urzędnicy przestaną wydawać identyfikatory mieszkańca i przedsiębiorcy. - Uprawnieni do wjazdu na obszar SCT będą mogli pojawiać się na obszarze strefy bez groźby kontroli w ciągu dnia, zaś w godzinach nocnych wystarczającą podstawą do identyfikacji będzie postojowy abonament mieszkańca - tłumaczy Bartosz Piłat z ZTP.

Czym była SCT?

SCT na placu Nowym i okolicznych ulicach została wprowadzona od 5 stycznia próbnie na pół roku. Do SCT mogą wjeżdżać mieszkańcy (dotychczasowymi pojazdami bez żadnych ograniczeń) oraz przedsiębiorcy i taksówki. Poza nimi strefa jest otwarta dla pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem lub gazem CNG.

Zwolennicy likwidacji SCT, lub znacznego zmniejszenia w niej ograniczeń w ruchu, podkreślają, że odkąd ją wprowadzono, w lokalach na jej terenie drastycznie spadły dochody (w styczniu i lutym ok. 30 proc), bowiem klienci nie mają teraz gdzie zaparkować.

W odpowiedzi aktywiści walczący o czyste powietrze na internetowej platformie Chceoddychac.pl uruchomili petycję, pod którą podpisują się zwolennicy utrzymania SCT na Kazimierzu. Mało tego, apelują o wprowadzenie analogicznych stref w pozostałych obszarach centrum Krakowa. Przekonują, że to ważne działanie w walce ze smogiem. Po środwej decyzji rady miasta zadowoleni byli ci pierwsi. Ale być może nie na długo.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad: Rynek przejęli turyści

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska