Jak przekazał nam dr Marcin Ozon, wiceprezes fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, dyrektor hospicjum, planowana rozbudowa zakłada powiększenie ośrodka o czternaście miejsc.
- Ogółem dysponowalibyśmy więc 44 miejscami dla pacjentów, co jest niezwykle ważne w naszej działalności, bo wiadomo, że im więcej miejsc, tym większa grupa pacjentów może liczyć na naszą pomoc, na życie w komfortowych warunkach – nie krył nasz rozmówca.
Hospicjum stacjonarne im. Chrystusa Króla w Strożach działa od 10 czerwca 2006 r. Warunki bytowe i medyczne dostosowane są do potrzeb pacjentów. Hospicjum wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny, spełniający najnowsze standardy europejskie. Już w 2008 roku działalność hospicyjna została rozszerzona o hospicjum domowe dla dorosłych, a rok później także hospicjum domowe dla dzieci, które swym zasięgiem obejmuje powiat nowosądecki i gorlicki.
– Hospicjum jest szczególnym domem. Nie tylko napełnionym cierpieniem, ale bardziej napełnionym miłością. Tego wszyscy jesteśmy świadkami – mówił w trakcie sobotniego wydarzenia ks. Gracjan Hebda, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przy okazji swego przemówienia, przypomniał historię choroby św. Jana Pawła II.
- Ojciec Święty zdawał sobie sprawę, że miłość wyzwalana przez cierpienie drugiego człowieka, jest też wielkim darem dla tych, którzy okazują pomoc. Okazując ją, pochylając się nad cierpiącym człowiekiem, sami stają się kimś ubogaconym we własnym człowieczeństwie – w swoich siłach, w swoich nadziejach, w swoim codziennym zmaganiu – mówił Jędraszewski.
Bp Andrzej Jeż mówił o pięknie ludzi przebywających w tego typu miejscach.
– Wtedy dostrzega się kim naprawdę jesteśmy i jednocześnie możemy ujawnić w drugim człowieku, który otacza nas opieką, to co jest w nim najlepsze, to co świadczy o głębi i pięknie człowieczeństwa – zauważył biskup tarnowski.
Hospicjum w Stróżach, czyli duży komfort pomocy
Warto wiedzieć, że budynek hospicjum w Stróżach nie ma barier architektonicznych i jest w pełni przystosowany pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Usytuowany jest ponadto z dala od centrum miejscowości, w spokojnej i atrakcyjnej okolicy. Jak można starać się o umieszczenie w hospicjum? Pacjentów kieruje tam lekarz prowadzący. W tym celu należy wypełnić i dostarczyć wniosek o przyjęcie. Po zakwalifikowaniu wniosku i uzgodnieniu terminu przyjęcia, należy zgłosić się z aktualnym skierowaniem wystawionym przez lekarza prowadzącego oraz przedstawić aktualną dokumentację medyczną.
Grybów. Potężna ulewa i zalana droga krajowa. Woda wdzierała się na posesje

- Czarna Młaka w Muszynie. Niezwykły kilkusetletni staw urzeka zwłaszcza jesienią
- Nowoczesny park wodny przy stawach w Starym Sączu hitem wakacji
- Są jak dzieła sztuki ludowej! Piękne wieńce dożynkowe z całej Małopolski
- Przeciągali tira, podnosili auto w Podegrodziu. Był czas na selfie z Pudzianem
- Niezwykły Festiwal Wód Mineralnych. Wystąpił Bednarek i inni. Zdjęcia
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”