Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeż się tych miejsc. Przestępcza mapa Wadowic

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Blokowisko na osiedlu XX-lecia. - Parę lat temu straszono, żeby samemu nie zapuszczać się tu nocami. Teraz jest jeszcze gorzej, sami się przekonajcie - zadzwonił do nas mieszkaniec tego osiedla. Sprawdziliśmy. Był wtorek przed południem. Róg uliczek przed blokami okupują mężczyźni pijący alkohol i zaczepiający przechodniów.
Blokowisko na osiedlu XX-lecia. - Parę lat temu straszono, żeby samemu nie zapuszczać się tu nocami. Teraz jest jeszcze gorzej, sami się przekonajcie - zadzwonił do nas mieszkaniec tego osiedla. Sprawdziliśmy. Był wtorek przed południem. Róg uliczek przed blokami okupują mężczyźni pijący alkohol i zaczepiający przechodniów. nadesłane
Zęby wybiją na os. XX lecia, w miejskim parku okradną, przy hipermarkecie otoczą cię żebracy. Policjanci mają zrobić porządek z chuliganami w swoich rejonach. Tylko czy im się to uda?

Powstała mapa najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie Wadowic i całego powiatu. Jej opracowaniem zajęła się wadowicka policja, a dokładniej - dzielnicowi. Wcześniej ankietowano mieszkańców, każdy z nich mógł zgłosić uwagi o zagrożeniach w swej okolicy.

Mundurowi właśnie ogłosili efekty swoich badań. Mieszkańcy nie widzą w tym większego sensu. - I co z tego? Dzielnicowi chyba myślą, że odkryli Amerykę, a przecież każdy wie, gdzie w mieście lepiej nie chodzić po zmroku i nic się nie zmienia od lat - ocenia Bartek Wołoniec z Wadowic.

Funkcjonariusze są innego zdania. - Mamy plany działania dla każdego z dzielnicowych, uwzględniające specyfikę danego rejonu, by zlikwidować te niebezpieczne miejsca. Wdrożyliśmy je już do realizacji - informuje Elżbieta Goleniowska-Warchał, rzecznik policji w Wadowicach.

W niektórych dzielnicach chyba jeszcze jednak ten system nie działa zbyt doskonale.

Pijaństwo w miejscach publicznych, zakłócanie spokoju i porządku, żebractwo, demolowanie wiat autobusowych i nagminne łamanie przepisów drogowych, ale też rozboje, kradzieże i handel narkotykami - to zagrożenia, którymi teraz priorytetowo zajmą się dzielnicowi w powiecie wadowickim.

Zobligował ich do tego rozkaz komendanta głównego policji. Dzielnicowi w każdym polskim mieście dostali zadanie: dokładnie obejść swój rewir i sporządzić listę najczęściej popełnianych w tych miejscach przestępstw i wykroczeń.

- Każdy z dzielnicowych, na podstawie posiadanego rozpoznania, informacji od mieszkańców oraz prowadzonych w naszej komendzie analiz stanu bezpieczeństwa, dokonał wytypowania miejsca czy też rejonu zagrożonego w sposób szczególny - wyjaśnia Elżbieta Goleniowska-Warchał, rzecznik prasowy wadowickiej policji.

Gdy już było wiadomo, czego i w jakim miejscu mieszkańcy powinni się wystrzegać, dzielnicowi otrzymali kolejne zadanie. Muszą szybko znaleźć skuteczny sposób na poprawę bezpieczeństwa w tych miejscach.

Jak? Szczegółów policja nie zdradza, ale obiecuje, że mieszkańcy powiatu poprawę bezpieczeństwa w wytypowanych miejscach powinni odczuć najpóźniej do końca tego roku.

- Plany, o których mowa, realizowane mają być od sierpnia do końca grudnia - zaznacza rzeczniczka policji.

Jeśli pomysły funkcjonariuszy nie zdadzą egzaminu, to trzeba będzie pomyśleć o zaostrzeniu środków.

Mieszkańcy pomysły dzielnicowych przyjmują na razie z rezerwą. Liczą jednak, że ktoś zrobi w Wadowicach porządek.

- Jest coraz gorzej! Spacer w miejsca do niedawna spokojnie grozi teraz co najmniej utratą portfela lub podbitym okiem - przyznaje Marcin Karolczuk, wadowicki taksówkarz.

W pobliżu centrów handlowych na ul. Putka zagrożeniem mogą być ludzie pijący alkohol, którzy rozrabiają. Na policyjnej liście dotyczącej tego miejsca jest też żebractwo. - Wychodząc z galerii, nie chciałam dać „piątki” jednemu z nagabujących mnie podejrzanych typków. Zostałam przez niego zwyzywana i opluta - skarży się wadowiczanka Anna Pilch.

Wadowicki park miejski leży z dala od centrum. W zamierzeniu lokalnych władz ma być sympatycznym miejscem spacerów i rekreacji dla całej rodziny. Mieszkańcy od dawna wiedzą to, co zauważyli w swoim raporcie policjanci. To teren, gdzie gromadzi się młodzież, by pić alkohol, i grasują dilerzy. Interwencje w sprawie zakłócania spokoju są tu normą.

Blokowisko na osiedlu XX-lecia. - Parę lat temu straszono, żeby samemu nie zapuszczać się tu nocami. Teraz jest jeszcze gorzej, sami się przekonajcie - zadzwonił do nas mieszkaniec tego osiedla. Sprawdziliśmy. Był wtorek przed południem. Róg uliczek przed blokami okupują mężczyźni pijący alkohol i zaczepiający przechodniów. Na widok aparatu rzucają się do bitki.

Zalesione alejki (np. na os. XX-lecia) oraz boiska m.in. na os. Wadowity i przy pl. Obrońców Westerplatte z definicji powinny być miejscem relaksu i wypoczynku dla całych rodzin. Tak nie jest. W zaroślach czają się na przechodniów bandyci. Po zmroku szaleją tu także wandale. Jak widać na zdjęciu, nie oszczędzają nawet drzew

Niewykluczone, że rozbudowany zostanie system monit-ringu. Jest też inny pomysł, sugerowany przez zarządy osiedli, by zwiększyć liczbę patroli. To zależy także od pieniędzy, które samorządy w przyszłym roku będą w stanie przekazać policji na ten cel.

Z policyjnego notesu

Tereny przyZespole Szkół Publicznych w Stanisławiu Górnym, Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Tomicach, Zespole Szkół nr.11 w Choczni, a w Wadowicach: park miejski, boisko osiedlowe na pl. Obrońców Westerplatte, alejka osiedlowa na osiedlu XX-lecia oraz tereny Centrum Kultury w Jaroszowi-cach-Zbywaczówce: gromadzenie się osób, w szczególności młodzieży mogącej spożywać alkohol, zakłócających spokój i porządek publiczny, mogących dokonywać niszczenia mienia i dopuszczać się wykroczeń o charakterze porządkowym. Kwalifikacja: przestępstwa przeciwko zdrowiu i mieniu.

Wadowice: Centrum Handlowe na ul. Putka, okolice hipermarketów. Rozboje, wykroczenia o charakterze porządkowym, żebractwo.

Mucharz: dewastowanie wiat przystanków.

Witanowice. ul. Kościelna: niestosowanie się kierujących do zakazu wjazdu pojazdów o masie przekraczającej 10 ton.

Podczas konsultacji społecznych, przeprowadzonych w gminie Wadowice, mieszkańcy skarżyli się policji najczęściej na: publiczne spożywanie alkoholu, zaśmiecanie miejsc publicznych w ścisłym centrum Wadowic, zakłócenia porządku w rejonie sklepów monopolowych, zaczepianie przechodniów przez grupy agresywnej młodzieży przesiadującej na osiedlach Kopernika i Pod Skarpą, uporczywe żebranie w rejonie marketów. Zgłaszano też problem związany z niewłaściwym parkowaniem w centrum miasta wynikający z małej ilości miejsc postojowych.

Takie same konsultacje, przeprowadzono w gminie Andrychów. Tu ankietowani zwracali uwagę na:
spożywanie alkoholu oraz natarczywe żebranie w rejonie supermarketów przez obywateli narodowości romskiej oraz osoby bezdomne, naruszenia prędkości na drodze powiatowej w Sułkowicach i niszczenie wiat przystanków autobusowych w Roczynach.

Mapa zagrożeń powiatu oświęcimskiego jest w tej chwili tworzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska