Na Uniwersytecie Jagiellońskim, który w tym roku przygotował miejsca na ponad 120 kierunkach, na liście TOP kierunków plasują się: psychologia, prawo oraz kierunki medyczne – kierunek lekarski i fizjoterapia. Młodzi ludzie chętnie studiują również filologie obce – głównie filologię angielską oraz japonistykę.
Niespodzianek nie ma także na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (uczelnia oferuje w tym roku 80 kierunków studiów). I tutaj największym powodzeniem wśród studentów cieszy się psychologia. Prócz tego na UKEN chętnie wybierane są: logopedia, prawo, filologia angielska, kryminalistyka czy grafika.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który kolejny rok z rzędu może pochwalić się sukcesem procesu rekrutacyjnego na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, przyjął w tym roku ponad 3,2 tys. nowych studentów. Jakie kierunki wybrali? Najwięcej osób postanowiło studiować: finanse i rachunkowość, ekonomię, prawo, marketing i komunikację rynkową oraz rachunkowość i controlling. Dużym powodzeniem na UEK cieszą się także kierunki: informatyka stosowana, logistyka międzynarodowa oraz turystyka i rekreacja.
Nie słabnie popularność kierunków z branży IT
Na Politechnice Krakowskiej do TOP kierunków należą – co nie jest zaskoczeniem – te z grupy IT: informatyka, informatyka stosowana oraz informatyka w inżynierii komputerowej. Młodzi ludzie chętnie studiują także kierunki: architektura, budownictwo, architektura krajobrazu, elektrotechnika i automatyka, automatyka i robotyka oraz odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna.
Nie inaczej jest na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tutaj również wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków studiów dominują te z branży IT. Absolutnym hitem w tym roku okazało się cyberbezpieczeństwo – chętnych do studiowania tego kierunku było ponad dziesięć razy więcej niż miejsc. Na liście TOP kierunków na AGH są także m.in.: informatyka i systemy inteligentne, informatyka, informatyka stosowana, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, budownictwo, inżynieria i analiza danych, informatyka społeczna oraz inżynieria mechatroniczna.
Od weterynarii po fizjoterapię
Weterynaria, etologia i psychologia zwierząt, finanse i rachunkowość oraz dietetyka – to z kolei TOP kierunki na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym, który w roku akademickim 2024/2025 przygotował w sumie 5,2 tys. miejsc na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich (stacjonarnych i niestacjonarnych).
Blisko 1,8 tys. miejsc przygotowała natomiast krakowska Akademia Wychowania Fizycznego (chętnych było ponad dwa razy więcej). Jakie kierunki wybrali studenci tej uczelni? Największym powodzeniem cieszą się: fizjoterapia, kierunek trener zdrowia i sprawności fizycznej oraz kosmetologia. Prócz tego warto wymienić również: zarządzanie rekreacją i rozrywką, turystykę przygodową, terapię zajęciową czy turystykę i rekreację.
Wśród TOP kierunków także grafika i pedagogika
Hitem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki jest natomiast grafika (kandydatów do studiowana tego kierunku było ponad 11 razy więcej niż miejsc). Drugim najpopularniejszym kierunkiem na ASP jest malarstwo. Dużym powodzeniem wśród studentów tej uczelni cieszą się także: intermedia, architektura wnętrz oraz wzornictwo.
A co studiują studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie? Podobnie jak na UJ i UKEN, także na tej uczelni najpopularniejsza jest psychologia. Wśród TOP kierunków zalazły się tu również: pedagogika, Digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations.
