Najmłodsza dzielnica Krakowa nie jest już taka młoda: w tym roku Nowa Huta kończy 70. lat. Z tej okazji krakowianie poświęcają jej spotkania, wystawy, dyskusje, spektakle, książki i konkursy. Jednym z tych ostatnich jest „18. znaczy Nowa Huta”, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i dedykowany autorom reportaży.
Tekst, jak zaznaczają organizatorzy tematykę może mieć dowolną: od historii po współczesność i od polityki po sztukę, istotne jest jednak to, by znaczącą rolę w nim odgrywała właśnie Nowa Huta.
- „18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem - mówią organizatorzy.
Wyboru najlepszych tekstów dokona jury w składzie: Renata Radłowska, Daniel Lis i Marcin Żyła. Reportaże złożą się na antologię, która swoją premierę będzie mieć podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Na 10 najlepszych autorów czekają nagrody w wysokości 1500 zł.
Równolegle do naboru KBF organizuje spotkania poświęcone Nowej Hucie. W lipcu będzie można wybrać się reporterski spacer, który poprowadzi Jacek Dargiewicz, aktywista miejski, założyciel Klubu Kombinator, nowohucianin. Podczas przechadzki zobaczymy dom kultury wybudowany w czynie społecznym, wstąpimy na najstarszy plac w Nowej Hucie, przy którym znajdował się jeden z najlepszych klubów jazzowych. Zajrzymy do dawnej fabryki wafli.
Szczegóły dotyczące naboru i regulamin konkursu można znaleźć na stronie: miastoliteratury.pl.
