Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Rajsku osierocone dzieci żyją jak w rodzinie
Dzieci osierocone i opuszczone żyją i są wychowywane w warunkach zbliżonych do prawdziwej rodziny. Mieszkają w domkach jednorodzinnych, tworząc sześcio-, siedmioosobowe rodzeństwa, którymi opiekują się opiekunowie, tzw. matka zastępcza lub rodzice zastępczy. Wioskę Dziecięcą w Rajsku prowadzi Fundacja „Bliżej Człowieka”. Fundacja powstała w 1990 roku. Jej założycielem jest Janusz Marszałek. Fundacja „Bliżej Człowieka” posiada status organizacji pożytku publicznego.

Pierwsze rodziny w dwóch domkach zamieszkały w wiosce 17 sierpnia 1994 roku. Obecnie tworzy ją sześć małych jednorodzinnych domków, wraz z budynkiem administracyjno-gospodarczym, rozmieszczonych na powierzchni prawie 5 ha.

- Wioska daje możliwość łączenia rodzeństw, które w publicznych placówkach wychowawczych z pewnością byłyby rozdzielone ze względu na wiek oraz płeć. Niejednokrotnie bywa tak, że rozdziela się je, wysyłając nawet do placówek oddalonych od siebie kilka lub kilkadziesiąt kilometrów - zwraca uwagę Fundacja „Bliżej Człowieka”.

Nagroda Samorządu Województwa Małopolskiego dla Fundacji "Bliżej Człowieka"
Podczas jubileuszowego spotkania Iwona Gibas z zarządu województwa podkreśliła, że wszystkim, którzy stworzyli to miejsce, wszystkim którzy wspierają je i przyczyniają się do jego rozwoju należą się podziękowania.

Jednocześnie wręczyła na ręce założyciela fundacji Janusza Marszałka, przyznaną Fundacji „Bliżej Człowieka” Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego Brązową Polonię Minor.

Fundacja „Bliżej Człowieka” (wcześniej pod nazwą Fundacja Wioski Dziecięce „Maja”), prowadząca placówkę i zatrudnia specjalistów, którzy wspierają opiekunów w ich codziennej pracy. - Zapewniamy dzieciom dach nad głową, ciepły posiłek, przyjazną atmosferę oraz oddanego i otaczającego je troską opiekuna, który wraz z nimi tworzy nową rodzinę. Dzięki naszej pracy, dzieci mają szanse na odzyskanie szczęśliwego i bezpiecznego dzieciństwa - podkreślają przedstawiciele Fundacji „Bliżej Człowieka”.

W 1994 roku była to druga tego typu placówka w Polsce. Dzięki wsparciu życzliwych ludzi i organizacji z Polski i Niemiec mogła się rozwijać.

W obchodach 30. urodzin Wioski Dziecięcej im. Janusza Korczaka w Rajsku wzięli też udział m.in. wicestarosta powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska, zastępca wójta gminy Oświęcim Halina Musiał, sołtys Rajska Maciej Majerski, przedstawiciele przyjaciół z Polski i Niemiec, a także byli podopieczni.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszy św. w kościele parafialnym pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku. Druga część obchodów miała miejsce na terenie wioski.

Obecnie w placówce wychowuje się, uczy i realizuje swoje marzenia 25 podopiecznych. Na terenie kompleksu funkcjonuje także przedszkole.
- Poprzez stworzenie dla nich namiastki rodziny, chcemy im przywrócić wiarę w dorosłych ludzi, wiarę w lepszy świat, oraz wiarę w szczęśliwe dzieciństwo, na które każde dziecko zasługuje – podkreślają gospodarze Wioski Dziecięcej w Rajsku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim się bawi. Koncerty z gwiazdami i wiele innych atrakcji
- Nowy most nad Sołą. Cała konstrukcja będzie mieć ponad 460 metrów!
- Zabytkowa kopalnia Jawiszowice ma szansę być hitem turystycznym regionu
- Na Rynku w Oświęcimiu stanęły drzewa... w skrzyniach. WIDEO
- Kiedyś żyli tutaj Wiślanie. Niezwykłe znaleziska. Pierwsze takie na południu Polski
- Turyści paraliżują życie mieszkańców osiedla Pileckiego w Oświęcimiu
