FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Święto Wojska Polskiego - krakowskie uroczystości
- Święto Wojska Polskiego jest hołdem dla naszych przodków, którzy stoczyli w 1920 roku zwycięską bitwę - Bitwę Warszawską i dzięki swemu bohaterstwu odmienili losy Europy. Z okazji Święta Wojska Polskiego życzę wszystkim żołnierzom satysfakcji ze służby na rzecz polskich sił zbrojnych, pomyślności w dążeniu do wyznaczonych celów, a także zdrowia, wytrwałości oraz szacunku i wsparcia ze strony bliskich i całego społeczeństwa. Wszystkim polskim żołnierzom składam podziękowania za ofiarną służbę - mówił Kozłowski.
Marsz Równości 2021. Młodzież Wszechpolska o kontrmanifestac...
Ponadto marszałek podziękował żołnierzom za wielomiesięczną, trudną i nierówną walkę z niewidzialnym wrogiem - koronawirusem. Wziął udział w uroczystych obchodach na terenie Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa przy ulicy Rakowickiej w Krakowie. Z rąk gen. bryg. Ryszarda Pietrasa otrzymał m.in. pamiątkową odznakę.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powiedział z kolei, że "jesteśmy dumni z naszego wojska". - Jesteśmy dumni z naszej historii. To nasi żołnierze - ich waleczność, determinacja, poświęcenie - prowadziły nas przez najtrudniejsze momenty. Bóg, Honor, Ojczyzna - wierność tej dewizie, tak widoczna w postawie Wojska Polskiego - była naszą siłą. Siłą, która przełożyła się m.in. na Cud nad Wisłą w roku 1920 - powiedział wojewoda.
Na placu Matejki w Krakowie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczystości, połączone m.in. z apelem pamięci.
Święto Wojska Polskiego, Kraków, 15 sierpnia 2021:
- godz. 10-11.15 - msza święta w katedrze wawelskiej
- godz. 11.30 - złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na pl. o. Studzińskiego
- godz. 12-13 - uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki (podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, apel pamięci, przemówienia, złożenie wieńców)
Piknik wojskowy w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie
Ul. Poselska 3, godz. 13-19
- Stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych z Garnizonu Kraków i Kraków-Balice, prezentujące broń i wyposażenie, a także charakterystykę służby wojskowej
- Stoiska edukacyjne Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz wystawy stałe i czasowe (zwiedzanie z przewodnikiem)
- Mobilny punkt edukacyjny krakowskiego IPN (gry, wydawnictwa, materiały promocyjne), prezentacja wystawy "Będzie wielka albo nie będzie jej wcale", pokaz umundurowania i uzbrojenie polskich formacji wojskowych z lat 1918-1920 (GRH KuK Sturmtruppen), quizy na aplikację Action Track
- Rekonstrukcja historyczna PGRH "Błyskawica" pt. "Ogniowe rozbicie więzienia św. Michała"
Kraków. Popularne Targi Sztuki Ludowej na Rynku Głównym. Org...
Jak przypomina krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 r. na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą trzy lata wcześniej. W 1950 r. władze komunistyczne zmieniły datę święta na 12 października (Dzień Wojska Polskiego obchodzono odtąd w rocznicę bitwy pod Lenino z 1943 r.). - W 1992 r. 15 sierpnia ponownie stał się dniem, w którym honoruje się tradycje polskiego oręża - informuje krakowski IPN.
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby