Świnna Poręba. Nie skończą budowy zbiornika wodnego. Brakło...

  Świnna Poręba. Nie skończą budowy zbiornika wodnego. Brakło pieniędzy [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Robert Szkutnik

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nieznany pozostaje termin oddania do użytku zbiornika wodnego przy zaporze w Świnnej Porębie.
  1/15
  przejdź do galerii

  Nieznany pozostaje termin oddania do użytku zbiornika wodnego przy zaporze w Świnnej Porębie.
  ©Robert Szkutnik

  Zapora i zbiornik wodny w Świnnej Porębie to inwestycja, która trwa dłużej niż III RP. W przyszłym roku minie trzydzieści lat od rozpoczęcia prac. Inwestycja miała zakończyć się w tym roku. Jednak brakło pieniędzy na dokończenie prac i jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, w tym roku przecięcia wstęgi na Świnnej nie będzie. Nie wiadomo też kiedy roboty zakończą się.
  Zapora ze zbiornikiem wodnym w Świnnej Porębie miała być gotowa w tym roku. Najpierw termin zakończenia inwestycji wyznaczono na czerwiec, potem przesunięto na wrzesień. Okazuje się jednak, że i ten jest nieaktualny. Kiedy obiekt zostanie oddany do użytku, nikt nie wie.

  - Ja już więcej nie będę podawał kolejnych terminów napełniania zbiornika. Zadeklarowałem, że w tym roku to zrobimy. Niestety, tak mnie urządzono, że zostałem pozbawiony pewnych środków i nie mogę zrealizować programu, o którym powiedziałem, że zrealizuję - tłumaczył się mucharskim radnym Stefan Sawicki, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.


  Brakuje niewiele do końca
  To niedobra wiadomość. Tym bardziej że do ukończenia budowy zbiornika wodnego potrzeba już naprawdę niewiele. Prowadzone są ostatnie roboty w ośrodku zarybieniowym, który powstał przy zaporze od strony Wadowic. Niestety ośrodek nie może pracować, bo ze stawów wycieka woda i trzeba je uszczelnić.

  Do wykonania pozostało też jeszcze ustabilizowanie trzech osuwisk. Zwłaszcza bez stabilizacji osuwiska w Ostałowej nie można będzie zbiornika napełnić do planowanej wysokości. Trzeba również wybudować 2,5 kilometra drogi łączącej Zagórze z Mucharzem przez Gołębiówkę, Brańkówkę i Świnną Porębę. Jak przyznał dyrektor Sawicki na zabezpieczenie osuwisk i budowę drogi brakuje pieniędzy.

  Bez drogi nie chcą wody
  Samorząd gminy Mucharz, której 70 proc. terenu zaleje woda budowanego zbiornika, tak, że wieś ta znajdzie się na półwyspie Jeziora Mucharskiego, niczym Hel, z dojazdem od drogi krajowej Wadowice-Sucha Beskidzka,nie zgadza się na kolejne straty swojego terytorium. Zagórze leży na powierzchni 570 hektarów.

  - Jeżeli tej drogi nie będzie, to nie widzę możliwości zalewania zbiornika - przekonuje Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz. - Jeśli teraz odpuścimy, to do tematu już nie wrócimy. Woda wypełni zbiornik i nikt nie będzie chciał rozmawiać o budowie potrzebnej drogi.

  Żeby zalać zbiornik, trzeba najpierw rozebrać stary most drogowy do Zagórza. Jeśli wcześniej nie powstanie nowa droga na obrzeżach zbiornika wodnego, to mieszkańcy będą musieli do Mucharza jeździć aż przez Wadowice, dokładając kilkanaście kilometrów.

  Niewykorzystane miliony
  Stefan Sawicki, który po kilku latach nieobecności wrócił na budowę w Świnnej, zauważa, że w poprzednich latach nie wykorzystano wszystkich przyznanych środków na inwestycje, które trzeba było oddać do budżetu państwa. I tak w 2013 roku na budowie zapory nie wykorzystano 31 milionów złotych, zaś rok później - 42 mln. Stało się tak z powodu nierzetelności niektórych podwykonawców i projektantów. To spowodowało kolejne opóźnienia.

  W tym roku na zaporę przeznaczono 80 mln zł, brakuje 73 mln. Jak zapewnia dyrektor Sawicki, poszukiwania pieniędzy trwają, m.in. w agendach rządowych. Nie ukrywa, że trzeba prosić Sejm, aby przesunął w budżecie rządowym niewykorzystane środki.
  - Nawet, jeśli dostaniemy pieniądze w październiku tego roku, to nie ma pewności, że zdołamy prace zakończyć, bo nie wiadomo, jaka będzie zima - powiedział szef krakowskiego RZGW.

  Do tej pory na budowę zapory i zbiornika w Świnnej Porębie wydano 2,5 mld zł. Kolejne terminy oddania tej inwestycji to lata: 1996, 2006, 2010 i 2013. - W przyszłym roku minie trzydzieści lat od rozpoczęcia budowy zbiornika, a mieszkańcy nadal nie mogą czerpać z niego korzyści. Do tego ponieśli straty - zauważa Jerzy Sikora, radny powiatu wadowickiego ze Skawiec , które zaleje woda zbiornika.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie chcemy drogi

  Mieszkaniec Zagórza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie chcemy drogi z Zagórza do Mucharza. Wojt obiecywał kanalizacje i g... z tego wyszło. Teren Zagórza trzeba przyłączyć do Łękawicy i po sprawie. Nie bedzie konieczności budowania drogi!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mundur to atrybut tradycyjnie stricte męski I tak musi być

  dr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Unijne projekty. ..Cała kulturę, naukę stworzyli biali faceci -bez UE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ponieśli straty? Czy wiele zyskali?

  Antony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  "W przyszłym roku minie trzydzieści lat od rozpoczęcia budowy zbiornika, a mieszkańcy nadal nie mogą czerpać z niego korzyści. Do tego ponieśli straty - zauważa Jerzy Sikora, radny powiatu...rozwiń całość

  "W przyszłym roku minie trzydzieści lat od rozpoczęcia budowy zbiornika, a mieszkańcy nadal nie mogą czerpać z niego korzyści. Do tego ponieśli straty - zauważa Jerzy Sikora, radny powiatu wadowickiego ze Skawiec "

  Wielu mieszkańców dostało nowe domy, nowoczesne, energooszczędne mieszkania w zamian za stare, rozpadające się chałupy. Czego oni jeszcze chcą?

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedni dobór wykonawców!!!!

  krak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  no jeżeli roboty będą prowadzić takie firmy jak ta z Gdyni co została właśnie wyrzucona z jednego osuwiska w okolicach Mucharza to termin oddania czarno widzę...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak kasy.

  Krak@us (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Oszczędzają na ŚDM-Katolickie 2016! Do refleksji!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Skończą budowę i trzeba będzie zacząć remont bo już wszystko przestarzałe... i mamy zajęcie na kolejne 20 lat. I oczywiście nikt za nic nie odpowiada.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten kraj to porażka

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Cała Państwówka, jak słyszę że obecny rząd wyprzedaje majątek narodowy, to ja mówię "dzięki za to",
  bo dalej energetyka, kolej, banki itd funkcjonowały by własnie w taki sposób jaki buduje się tą...rozwiń całość

  Cała Państwówka, jak słyszę że obecny rząd wyprzedaje majątek narodowy, to ja mówię "dzięki za to",
  bo dalej energetyka, kolej, banki itd funkcjonowały by własnie w taki sposób jaki buduje się tą nieszczęsną inwestycje!!!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za komuny była tylko państwówka

  Idiot Hunter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Za komuny była tylko państwówka, a wybudowano wielki zbiornik w Goczałkowicach (1950-1955), zaporę w Tresnej pod Żywcem (1960-1966) i potężną hydroelektrownię w Solinie (1961-1968) i jeszcze kilka...rozwiń całość

  Za komuny była tylko państwówka, a wybudowano wielki zbiornik w Goczałkowicach (1950-1955), zaporę w Tresnej pod Żywcem (1960-1966) i potężną hydroelektrownię w Solinie (1961-1968) i jeszcze kilka mniejszych. I jakoś się dało, mimo nieporównanie słabszej techniki w porównaniu do czasów obecnych...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp.

  Ob.RP. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  "Ten kraj to porażka" - to nadużycie! Kraj jest piękny! Obecny rząd to porażka! Wciągnął Polaków w wojnę domową na Ukrainie. Wysprzedano wszystko co cenne: Ciech, Azoty, PKP Cargo, PKO BP, PGE,...rozwiń całość

  "Ten kraj to porażka" - to nadużycie! Kraj jest piękny! Obecny rząd to porażka! Wciągnął Polaków w wojnę domową na Ukrainie. Wysprzedano wszystko co cenne: Ciech, Azoty, PKP Cargo, PKO BP, PGE, PZU, BGŻ, KGHM, a teraz PKP-Energetyka. Bezpowrotnie tracimy podstawy gospodarki opartej na polskim kapitale, etc... PS. Nie mam złudzeń PiS też pali się żeby dokopać platformersom, inaczej myślącym i czerpiącym swój światopogląd z innych źródeł niż chrześcijańskie, a przedewszyskim... putinowcom! Oj będzie się działo, będziesię działo!Do refleksji!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tadeusz

  pracownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kpiono Tadeusz niezniszczalny policzcie ile wybudowal zapor bo do tylu liczyc chyba potraficie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?