Chodzi o fontannę w centralnym miejscu na placu Dietla. Ozdabia ją rzeźba półnagiej kobiety z dzbanem siedząca na prostokątnej podstawie. Pierwotnie wodotrysk zdobiła rzeźba z żelbetonu, którą wykonał w 1957 roku artysta plastyka Stanisław Marcinowa.
W 2012 roku cała fontanna otrzymała nowoczesny wygląd. Na krawędzi wodotrysku zasiadła nowa rzeźba - kobieta z dzbanem, a figurę z brązu wykonał artysta rzeźbiarz z Nowego Targu Michał Batkiewicz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dodatkowo konstrukcja otrzymała iluminacje, które podziwiać można było wieczorem.
Niestety, od dwóch lat fontanna jest nieczynna. W niecce okalającej konstrukcje pojawiły się pęknięcia. Taki widok jest antyreklamą dla uzdrowiska. Jeden z turystów napisał do naszej redakcji w tej sprawie. - Zwiedzałem wraz z żoną Szczawnicę Miasto Uzdrowisko, polecane w informatorach turystycznych. Przy głównym deptaku Szczawnicy znajduje się wiele zabytkowych budynków w ruinie, a na Placu Dietla nieczynna i częściowo zdewastowana fontanna - kobieta z dzbanem. Zwiedzaliśmy wiele miast i wsi w Polsce, ale takich widoków nie spotkaliśmy - napisał do redakcji zniesmaczony turysta z Pomorza.
Władze miasta winę za zdewastowaną fontannę zrzucają na ostre zimy i... kierowców.
- Materiał, który został wykorzystany do budowy postumentu fontanny, rozsypał się po dziesięciu latach. Kamień, który został użyty nie nadaje się na zimowe warunki w Polsce. On się rozszczelnił, rozwarstwił przez gwałtowne zmiany temperatur. Zostanie wymieniony na rodzimy granit - wyjaśnia Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnica. – W dewastacji fontanny pomogło to, że kilka razy została uderzona przez kierowców. Została poruszona i pojawiły się pęknięcia co przyspieszyło erozję kamiennej niecki - dodaje burmistrz.
Miasto pozyskało już 5 milionów zł z programu Polski Ład na rewitalizacje ulicy Zdrojowej. W ramach tego projektu zostanie wykonany również remont fontanny z placu Dietla. Prace ruszą jednak nie wcześnie niż w przyszłym roku. - Na całość musi być przygotowana dokumentacja, a potem wyłoniony wykonawca w drodze przetargu - podsumowuje burmistrz.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
