MEiN przekazał, że w całym kraju do 10 września br. z punktami szczepień nawiązało współpracę 10 626 szkół. Szczepienia na terenie szkoły odbędą się w 1398 placówkach. Dodatkowo ponad 9 tys. szkół (9067) zorganizuje szczepienia dla uczniów w populacyjnych punktach szczepień.
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
W skali całego kraju zaszczepionych jest średnio 34,40 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.
W wieku 12 lat zaszczepiło się obecnie 21,97 proc. dzieci, a także 27,07 proc. 13-latków.
Uczniów w wieku 14 lat zaszczepiło się do tej pory 31,54 proc., a wśród 15 latków odsetek zaszczepionych osób to 35,18 proc.
16-latkowie to grupa uczniów, która zaszczepiła się w 40,20 proc. Z kolei odsetek zaszczepionych 17-latków wynosi obecnie 43,14 proc.
Wśród 18-latków zaszczepiło się do tej pory 46,47 proc. uczniów.
Najwięcej osób w wieku 12-18 lat zaczepiło się w województwie mazowieckim. Z kolei najmniej na Podkarpaciu.
Szczepienia w specjalnych punktach na terenie szkół
Resort edukacji przypomina, że szczepienia, zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami będą mogły być prowadzone na terenie szkoły w specjalnie przygotowanym do tego punkcie lub w populacyjnym punkcie szczepień, z którym szkoła nawiąże współpracę i zorganizuje dzieciom wyjście do takiego punktu.
Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson: która szczepionka jes...
Dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania mogą być zorganizowane szczepienia przeciw COVID-19 w miejscu zamieszkania (w mobilnym punkcie szczepień).
Akcja promocyjna
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało akcję promocyjną i organizuje szereg działań, które wsparły szkoły w umożliwieniu przeprowadzenia szczepień uczniów, nauczycieli czy chętnych członków rodziny.

Okiem Kielara odc. 14
Już od czerwca br. rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są nadal szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. A już od tego tygodnia możliwe jest to w szkołach. Szkoła może zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły lub domu ucznia z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania.
Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcja informacyjna powtórzona została w drugiej połowie sierpnia.
Z kolei w pierwszych dniach września w szkołach organizowano tydzień informacyjny dotyczący szczepień. Odbywały się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W sumie przeprowadzono spotkania z rodzicami w 13 804 szkołach w całym kraju. Nauczyciele przeprowadzili z uczniami zajęcia o tematyce zdrowotnej w ponad 15 tys. szkół i placówek.
„Istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń” - tłumaczy MEiN.
Wariant Delta atakuje układ pokarmowy. Kto jest najbardziej ...