Od niedzieli 9 maja na szczepienie mogą rejestrować się wszystkie pełnoletnie osoby. Wtedy też możliwość rejestracji uzyskały osoby z ostatnich roczników - od 2000 do 2003, czyli osoby w wieku od 18 do 21 lat.
W związku z rejestracją tej grupy wiekowej resort zdrowia poinformował w sobotę, że "zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia".
Pojawia się pytanie o osoby z rocznika 2003, które jeszcze nie ukończyły 18 lat. Ministerstwo Zdrowia rozwiało jednak wątpliwości. Takie osoby dostaną e-skierowanie na szczepienie w dniu ukończenia 18 roku życia.
Ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów
Od poniedziałku osoby posiadające orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie będą mieli pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych.
Oznacza to, że takie osoby nie będą musiały dzwonić na infolinię czy wypełniać formularza rejestracyjnego. Wystarczy, że pojawią się w punkcie szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.
Ich opiekunowie także będą uprawnieni do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Niepotrzebne są żadne specjalne dokumenty, wystarczy podpisanie oświadczenia na miejscu.
Szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności
10 maja rozpoczyna się także szczepienie w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnościami, m.in. w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej czy Środowiskowych Domach Samopomocy. Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień.
Podmioty zaliczające się do tej grupy będą mogły zamawiać szczepienia – tak jak niedawno Domy Pomocy Społecznej.
Także w tym przypadku także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami i pracownicy tych placówek będą mogli przyjąć szczepionkę.
Szczepienia w Polsce
Według rządowych danych na 9 maja, w Polsce do tej pory wykonano 13 670 541 szczepień.
1 dawkę szczepionki otrzymało 10 185 393 osób. W pełni zaszczepionych jest natomiast już 3 650 119 pacjentów.
