Kto stanie na czele MOCAKu?
Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, która wyłoni następcę lub następczynię Marii Anny Potockiej odbędzie się w czwartek, 20 marca. Wówczas znane będą nazwiska osób ubiegających się o stanowisko dyrektorskie w muzeum.
Wśród wymagań znalazły się, m.in. minimum 5-letni staż pracy w obszarze kultury, co najmniej 3 lata na stanowisku kierowniczym, wykształcenie magisterskie, komunikatywny angielski albo - dla obcokrajowców - komunikatywny polski, dobry stan zdrowia to standardowe wymogi w przypadku ubiegania się o stanowisko dyrektorskie w instytucjach kultury. W przypadku tego stanowiska premiowana będzie wiedza o polskim i międzynarodowym polu sztuki, krytyki i rynku dzieł sztuki, doświadczenie z zakresu prezentacji sztuki współczesnej czy wysokie kompetencje interpersonalne, a także z zakresu polubownego rozwiązywania sporów i zarządzania kryzysem.
Kandydaci powinni przedstawić m.in. autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju muzeum, misję i wizję rozwoju instytucji na okres trzech lat oraz koncepcję finansowania działalności muzeum.
Po sprawdzeniu ofert pod względem formalnym, kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostanie zweryfikowana znajomość języka angielskiego, a kandydaci będą mieli okazję zaprezentować swoje koncepcje prowadzenia muzeum.
Jak informuje magistrat, procedura konkursowa powinna zakończyć się do końca kwietnia br.
Zmiany w komisji konkursowej
Jak informowaliśmy, kilka dni temu do prezydenta Miszalskiego grono artystów skierowało list otwarty z apelem o zmianę składu komisji. Szerzej pisaliśmy o tym w tym materiale:
Jak informuje magistrat, Komisja Konkursowa została powołana zgodnie z przepisami prawa, na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury i Zarządzenia Prezydenta Miasta Krakowa w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
- Niezależnie od powyższego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska artystów skład Komisji został powiększony o przedstawicieli Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski (ZPAP) oraz Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) – wyjaśnia Joanna Dubiel z Biura Prasowego UM Krakowa.
To oni wybiorą dyrektora MOCAK-u
Do tego zadania prezydent miasta powołał:
• Jadwigę Gutowską-Żyrę – dyrektorkę Wydziału Kultury UMK, która została przewodniczącą komisji;
• Pawła Szczepanika – pełnomocnika prezydenta ds. kultury, zastępcę przewodniczącej;
• Joannę Niewidok - dyrektorkę Departamentu Prezydenckiego;
• Magdalenę Komornicką - przedstawicielkę MKiDN;
• Kamilę Kowerską-Karasiewicz - przedstawicielkę Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza;
• Mirosławę Bałazy - przedstawicielkę Konfederacji Pracy związku zawodowego;
• Joannę Ślagę - przedstawicielkę Stowarzyszenia Muzealników Polskich;
• Dominikę Treit - przedstawicielkę Stowarzyszenia Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska;
• Martę Romankiv - przedstawicielkę Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej;
• Andrzeja Bednarczyka - przedstawiciela Rady Muzeum MOCAK.
Nie są jeszcze znane nazwiska dodatkowych członków komisji.
