Co jeść w sierpniu?

Festiwal otworzy koncert z symfoniami nr 67 i 69 Haydna. Capellą Cracoviensis będzie dyrygował ceniony pianista Marcin Masecki, który wystąpi również jako solista w słynnym koncercie fortepianowym d-moll Mozarta.
Trzon „6 tygodni” stanowi repertuar wokalno-instrumentalny. To wędrówka poprzez czasy i style, która rozpoczyna się w renesansie od „Lamentationes Hieremiae Prophatae” Orlanda di Lasso i prowadzi nas poprzez manieryzm i barok (madrygały Gesualda, „Membra Jesu Nostri” Buxtehudego, „Missa Brevis” Bacha, „Missa Dolorosa” Caldary) oraz klasycyzm („Spaurmesse” i Wielka Msza c-moll Mozarta oraz „Missa Sancti Nicolai” Haydna), po XX wiek i współczesność („Cztery sonety miłosne” Bairda i „Passio” Pärta).
Wielu z kompozycji, które znalazły się w programie „6 tygodni” nie wykonuje się często w całości ze względu na wymagania, jakie stawiają interpretatorom. Należą do nich monumentalne cykle, takie jak 6 sonat i partit na skrzypce solo Bacha — zagra je Robert Bachara - czy „Vingt Regards sur l’Enfant-Jésus” („Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus”) Messiaena, które posłuchamy w wykonaniu pianistki Wioletty Fludy-Tkaczyk.
Cały ten różnorodny zestaw kompozycji wykona nadzwyczaj wszechstronny chór Capelli Cracoviensis. Do współpracy zaproszono też znakomitych śpiewaków ze świata — wenezuelski sopranista Samuel Mariño po raz kolejny wystąpi w Krakowie we współpracy z Janem Tomaszem Adamusem, dyrektorem Capelli Cracoviensis, tym razem biorąc udział w wykonaniu Mszy c-moll Mozarta.
Szczegółowe informacje oraz program festiwalu można znaleźć na stronie: www.capellacracoviensis.pl
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki