https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie młodych piłkarzy idzie w dobrą stronę

Filip Bares
Opracowanie:
Trend wśród dzieci i młodzieży jest niepokojący. Już w 2020 roku raport Najwyższej Izby Kontroli wykazywał, że 90 procent dzieci i młodzieży (w wieku 11-17 lat) nie poświęca na aktywność fizyczną minimum zalecanego przez Światową Organizację Zdrowia, które wynosi godzinę dziennie. A z roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej.

Dlatego takie obrazki, jak ten, który można w wakacje zobaczyć w Uniejowie, cieszą podwójnie. W trakcie porannego treningu na boisku jest kilkadziesiąt dzieci.

– A wcześniejszy turnus był jeszcze większy, bo gościliśmy blisko 200 uczestników – mówi Konrad Kwiatkowski, trener współpracujący z fundacją Polish Soccer Skills, fundacji organizującej obozy dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.

W trakcie tygodniowego obozu uczestnicy nie mają czasu na nudę. Cztery treningi dziennie skutecznie wypełniają dzień. Każdy z nich jest inny i kładzie nacisk na inne aspekty. Pierwszy typ to zajęcia techniczne. Zawodnicy trenują w czteroosobowych grupach, dobranych na podstawie testu umiejętności, przeprowadzanego na początku każdego obozu. Krótki sprawdzian pozwala szkoleniowcom PSS ocenić poziom zawodnika i zadecydować, na jakim poziomie będzie trenował, tak by mógł w najlepszy sposób rozwinąć swoje umiejętności.

– Duża liczba trenerów znacznie ułatwia nam pracę. Nawet w ciągu 1,5 h jednostki zawodnik ma bardzo dużo uwagi trenera. Intensywność też jest duża, nie ma kolejek przy ćwiczeniach, bo przy czterech zawodnikach w grupie, nie ma opcji, by coś się przykorkowało. Dzięki temu trener ma możliwość zwracania uwagi na szczegóły przez co zawodnicy szybko dostają informację zwrotną co należy poprawić – przekonuje Kwiatkowski.

I patrząc na to, jak przebiegają zajęcia, widać, że ta metoda się sprawdza. Nie ma mowy o przestojach, ćwiczenia wykonywane są płynnie, a młodzi piłkarze chłoną wiedzę bardzo szybko.

Chęć do nauki najlepiej widać w trakcie treningów prowadzonych przez Sergio Aure, pochodzącego z Hiszpanii trenera, obecnie grającego w jednym klubie z dobrze znanym z polskich boisk Gerardem Badią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Magazyn Gol24: Ostatnia prosta Ekstraklasy i finał Ligi Konfederacji

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

– To świetny człowiek, wspaniały piłkarz. Sporo opowiadał mi o Polsce, zanim tu przyjechałem mówi nam Aure tuż po skończonym treningu. Kiedy pytamy o to, jaka jest największa różnica między polskimi, a hiszpańskimi juniorami odpowiada bez namysłu: – Szybkość operowania piłką. Za długo trzymacie piłkę, zamiast szybko ją odegrać. Ale spokojnie, tego da się nauczyć i właśnie nad tym tu pracujemy – uśmiecha się Hiszpan.

Kwiatkowski doskonale wie, o czym mówi Aure, bo sam kilkakrotnie brał udział w obozach Polish Soccer Skills, był nawet graczem reprezentacji tworzonej przez PSS, składającej się z zawodników osiągających najlepsze wyniki w testach przeprowadzanych na koniec obozu (to dokładnie te same ćwiczenia, co na początku).

– Zajęcia z zagranicznym trenerem były czymś, na co zawsze się czekało. Pozwalały złapać inną perspektywę, spojrzeć inaczej na futbol – przekonuje.

Ale obozy PSS to nie tylko praca nad umiejętnościami piłkarskimi i taktycznymi. To też zajęcia mentalne przeprowadzane przez wykwalifikowanych trenerów.

– Tu zmianę podejścia widać już po pierwszym treningu. Dzieciaki wyznaczają sobie cele i spokojnie do nich dążą – mówi trener PSS.

Na samym końcu chodzi jednak o coś więcej niż trening.

– Najważniejsze dla nas jest to, żeby na koniec obozu dzieciaki wyjeżdżały zadowolone i szczęśliwe. Jeśli spędzą czas w fajny sposób, będą naładowani pozytywną energią, dzięki piłce nożnej będą miło wspominać obóz, a to już jest nasz sukces – kończy Kwiatkowski.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Puszcza była blisko opuszczenia ostatniej pozycji. Opuszcza ekstraklasę

Puszcza była blisko opuszczenia ostatniej pozycji. Opuszcza ekstraklasę

Cracovia kończy sezon na 6. miejscu. Dawid Kroczek kończy pracę z "Pasami"

Cracovia kończy sezon na 6. miejscu. Dawid Kroczek kończy pracę z "Pasami"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska