Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetne i szczodre serca pracowników krakowskich zajezdni. Z kart Polskiego Czerwonego Krzyża w krakowskim MPK

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Okolicznościowymi „Podziękowaniami „100-lecia PCK” wyróżnieni zostali założyciele Klubu HDK Ryszard Sasuła – uczestnik pierwszej akcji oddawania krwi w 1962 roku i Kazimierz Sułkowski – członek pierwszego Zarządu Klubu HDK
Okolicznościowymi „Podziękowaniami „100-lecia PCK” wyróżnieni zostali założyciele Klubu HDK Ryszard Sasuła – uczestnik pierwszej akcji oddawania krwi w 1962 roku i Kazimierz Sułkowski – członek pierwszego Zarządu Klubu HDK Fot. Archiwum MPK
W roku jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża sięgamy po jedną ze wspaniałych kart lokalnej historii: w 1935 r. pracownicy Krakowskiej Miejskiej Kolei Elektrycznej tworzą drużynę sanitarną, w marcu 1945 organizują zakładowe Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Tak powstaje najstarsze Koło PCK w Krakowie i ówczesnym województwie, którego działalność kontynuują z wielkim zaangażowaniem Koło i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy MPK S.A.

FLESZ - Ceny idą w górę. Co zdrożeje w 2020 roku?

Najstarsze koło PCK w Krakowie

Nie sposób nie dostrzec na krakowskich ulicach tramwajów, w których się kwestuje i popularyzuje honorowe krwiodawstwo. Zmieniają się kwestarze, niezmienne są cele – pomoc wszystkim potrzebującym: dzieciom w Bieszczadach, ofiarom wojny w Kosowie, ofiarom trzęsień ziemi w Turcji, Salwadorze, powodzianom, ofiarom tsunami i zamachu terrorystycznego w Biesłanie, poszkodowanym w wypadkach drogowych, pogorzelcom, potrzebującym krwi, starszym i najuboższym czy dzieciom przy Tynieckiej 6. Można wyliczać w nieskończoność, bo 2019 rok to już 74. rok działalności Koła i 57. Klubu Honorowych Dawców Krwi. Pierwszego kwestarza Zygmunta Borsuka, nazywanego przez krakowian, a szczególnie dzieci „Panem z siwymi wąsami”, zastąpił Janusz Kękuś; Andrzej Ostafin prezes Koła przejął pałeczkę po Marku Nawrocie, a wcześniej byli Tadeusz Paleczny i Tadeusz Walczak oraz Krystyna Hodura. Władysław Michalski dwukrotnie sprawował funkcję p.o. prezesa. Struktura organizacyjna Koła i Klubu jest wielosekcyjna, rozbudowana niczym sieć krakowskiego przewoźnika. Nie da się wymienić wszystkich, którzy przez dekady dbali o realizację wielu czerwonokrzyskich działań statutowych i tych, którzy zostali odznaczeni. W roku 1985 Koło przy MPK liczyło 1400 członków, wcześniej nawet 1700. Poczet sztandarowy Koła i „Msze Tramwajarskie” w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Ojców Redemptorystów zapisały się już na stałe w kalendarzu krakowskich uroczystości.

„Telefoniczny korytarz życia”

Ludzie wielkiego serca z MPK S.A. przeprowadzają akcje z rozmachem, mają bowiem silne wsparcie Zarządu przedsiębiorstwa i swoich związków zawodowych. Kolejne Zarządy Spółki wzorują się na prezesie i dyrektorze generalnym Julianie Pilszczku, który przez ponad 30 lat był przychylny poczynaniom społeczników z MPK. Inaugurując obchody 140-lecia komunikacji miejskiej w 2015 roku, przeprowadzono akcję poboru krwi z udziałem trzech dyrektorów- generalnego, ds. eksploatacji i rozwoju oraz ds. zarządzania przewozami. Młodym krakowianom trudno sobie wyobrazić dzisiaj komunikację między ludźmi bez telefonów komórkowych i smartfonów, ale w czasach gdy łączność telefoniczna odbywała się za pośrednictwem ręcznej centrali, a na najprostsze połączenia czekało się w nieskończoność, ówczesny dyr. MPK Eugeniusz Więcek wydał specjalne zarządzenie, by przerywać każdą rozmowę, gdy padało hasło „Na ratunek” i trzeba było dotrzeć do konkretnego krwiodawcy, a tych w MPK było bez liku. Tak wówczas działał „telefoniczny korytarz życia” w krakowskich zajezdniach.

Święto Krwiodawców w roku jubileuszowym

Pod koniec listopada przypadają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Tradycyjne coroczne spotkanie krwiodawców, członków Koła PCK i Klubu HDK PCK przy MPK S.A. w Krakowie, z Zarządem Spółki oraz przedstawicielami działających na terenie przedsiębiorstwa związków zawodowych było w tym roku niezwykle uroczyste.

W części oficjalnej zostały wręczone „Medale 100-lecia PCK”. Wyróżniono: najstarsze w Krakowie Koło PCK, działający w jego ramach Klub HDK PCK przy MPK oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji S.A. w Krakowie. Medale otrzymali też długoletni działacze: Tadeusz Walczak, Stanisław Mikulski, Krzysztof Paprocki, Joanna Woźniak, Romana Beata Grochala, Andrzej Mitka, Janusz Kękuś, Andrzej Ostafin i Władysław Michalski. Odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” I stopnia otrzymała Ludmiła Zaczkiewicz, odznakę „ZHDK” II stopnia: Roman Łach, a III stopnia Piotr Żuk. Okolicznościowymi podziękowaniami „100-lecia PCK” wyróżnieni zostali założyciele Klubu HDK PCK: Ryszard Sasuła – uczestnik pierwszej akcji oddawania krwi w 1962 roku i Kazimierz Sułkowski – członek pierwszego Zarządu Klubu.
Medale i odznaki wręczyli Bartłomiej Bieniasz – wiceprezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Krakowie i Małgorzata Pyka – dyrektor MOO PCK w Krakowie.

Wirtuozi z Tynieckiej

Spotkania krwiodawców w MPK są też wydarzeniami kulturalnymi, towarzyszą im bowiem występy dzieci z Zespołu Szkół i Placówek pn. ”Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie przy ul. Tynieckiej 6. W ramach Centrum (dawna nazwa: ośrodek szkolno-wychowawczy) działa szkoła muzyczna I stopnia dla dzieci z dysfunkcjami wzroku. Młodzi artyści prezentowali w sali przy ul. Brożka wielki talent i wszechstronne wykształcenie muzyczne. Swoją obecnością wyrazili wdzięczność za wsparcie działalności Centrum, zostali też tradycyjnie obdarowani prezentami mikołajowym. Koncert rozpoczął grający na fortepianie najmłodszy Karol, potem grą na tym instrumencie popisywali się Julia, Angelika i Jesika, na organach zaś - Zosia i Mikołaj, wystąpiło też trio gitarowe: Gabryś, Mateusz i Daria, zarazem solistka.

W spotkaniu uczestniczyli Rafał Świerczyński – prezes MPK S.A. w Krakowie, Mariusz Szałkowski – wiceprezes oraz przedstawiciele Związków Zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szlachetne i szczodre serca pracowników krakowskich zajezdni. Z kart Polskiego Czerwonego Krzyża w krakowskim MPK - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska