Inwestycji na taką skalę szpital w Brzesku jeszcze nie doświadczył. Prace powinny ruszyć w drugim półroczu. Obejmą one m.in. powiększenie bloku operacyjnego. W efekcie powstaną trzy sale operacyjne z zapleczem techniczno-socjalnym, a także sala do wybudzania pacjentów.
Modernizacja będzie dotyczyła zarówno zmiany układu pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych, jak i mediów (instalacja wodno-kanalizacyjna, klimatyzacja).
Zaplanowano też zakup nowego sprzętu, z którego będzie na co dzień korzystał personel. Będą to kardiomonitory, centralna stacja monitorowania, defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki elektryczne, diatermie, stoły operacyjne, aparat RTG, umożliwiający wykonanie zdjęć podczas operacji i w różnych pozycjach oraz system ogrzewania pacjenta.
Obecnie na bloku operacyjnym brzeskiej lecznicy wykonuje się ok. 2,5 tys. operacji rocznie.
- Ta tendencja się zwiększa i sądzimy, że wraz ze zmianami demograficznymi, starzeniem się społeczeństwa, zapotrzebowanie na usługi medyczne, w tym operacje będzie się zwiększało - szacuje Adam Smołucha, dyrektor szpitala.
Pododdział chirurgii
W ramach inwestycji, sporo zmieni się również na pododdziale chirurgii urazowo-ortopedycznej.
Przewidziano tam przebudowę łazienek i wymianę sprzętu sanitarnego na taki, z którego bez problemu będą mogły korzystać osoby z problemami ruchowymi. Zostaną też wykonane instalacje (m.in. wzywające personel, monitoring i klimatyzacja). Będą też zastosowane materiały wykończeniowe minimalizujące ryzyko zakażeń.
Pojawią się w końcu nowe łóżka ułatwiające rehabilitację pacjentów po operacjach, a także aparat USG.
Oddział wzbogaci się też o nową aparaturę medyczną służącą do diagnostyki chorób układu kostno-stawowego: cyfrowy aparat RTG, densytometr oraz ultrasonograf.
- Nowy sprzęt rozszerzy możliwości diagnozowania schorzeń narządu ruchu. Szczególnie liczymy na poprawę w zakresie diagnostyki i leczenia osteoporozy, która nierozpoznana i nieleczona prowadzi do złamań kości i dalszych złych następstw dla pacjentów - mówi dyrektor.
Remont z ogromną dotacją
Modernizacja zakrojona na tak grubą skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. W poniedziałek w szpitalu miało miejsce podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim.
Ponad 5,3 mln zł dotacji pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 9,7 mln zł. Umowę gwarantującą dofinansowanie przekazał Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa.
- Szpital Powiatowy w Brzesku to bardzo dobra placówka, znana w całym regionie, bardzo dobrze zarządzana - podkreślał.
Jak pogodzić z pracą szpitala?
Prowadzenie tak grubego remontu w placówce, która codziennie świadczy usługi medyczne, będzie stanowiło nie lada wyzwanie organizacyjne.
- Przygotowujemy się do tej inwestycji bardzo szczegółowo, ponieważ blok operacyjny będzie wyłączony. Natomiast na terenie szpitala tworzymy zastępcze sale operacyjne w uzgodnieniu z sanepidem - przyznaje Adam Smołucha.
Wszystko po to, by po rozpoczęciu inwestycji, funkcjonowanie szpitala, m.in. operowanie, przebiegało bez zakłóceń.
- To jest największa inwestycja, która do tej pory była prowadzona w szpitalu w Brzesku - cieszy się dyrektor. - Stworzymy zupełnie nową jakość świadczonych przez nas usług - dodaje.
Na razie nie wiadomo, kiedy roboty się rozpoczną. Najpierw szpital musi ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę, co wcale nie musi być proste, o czym świadczy ogólna tendencja na rynku inwestycji budowlanych. - Zakładamy, że zakończymy inwestycję w drugim półroczu 2019 roku.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 17. "Bajgiel"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
