Szpital w Jaroszowcu powstał jeszcze przed drugą wojną światową. To tutaj leczą się m.in. osoby chore na gruźlicę. Prowadzona jest także rehabilitacja układu oddechowego, gdzie do zdrowia wracają pacjenci po różnych zabiegach chirurgicznych.
Jako jedyny ośrodek w Małopolsce posiada także wydzielony oddział leczenia chorych prątkujących.
W piątek 22 listopada odbyło się oficjalne otwarcie nowo wyremontowane piętro szpitala. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Witold Kozłowski i radny województwa Andrzej Wójcik
- Prace trwały około dwóch lat. Wszystko zrobiliśmy własnymi siłami. Cieszę się, że mam w swoim zespole świetnych specjalistów z zakresu leczenia chorób płuc, którzy dodatkowo po godzinach pomagali wykonać ten remont - chwali się Krzysztof Grzesik, dyrektor szpitala.
Nowo otwarte piętro składa się z jednej strony z części stacjonarnej z przeznaczeniem na Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej oraz Pododdziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. Natomiast drugą stronę piętra stanowi część rehabilitacyjna dla pacjentów stacjonarnych.
W sumie w placówce dzięki tej inwestycji przybyło 16 łóżek.
- Mam nadzieję, że przyczyni się to do rozładowania kolejek - dodaje dyrektor Grzesik. Dodatkowo zaznacza, że placówka jest w pełni dostosowany do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych.
- Bardzo mi na tym, zależało by pacjenci z niepełnosprawnością nie czuli się wykluczeni - podsumowuje Krzysztof Grzesik.
Dodatkowo podczas piątkowego wydarzenia w obecności władz województwa zostały podpisane dwie umowy na realizację kolejnych, ważnych dla szpitala projektów.
Pierwszą z nich jest umowa na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego – gazometru. Jest to urządzenie niezbędne do wykonywania badań potrzebnych w diagnostyce pulmonologicznej, a jego wyniki służą do oceny wydolności oddechowej i ustalenia programu rehabilitacji. Koszt analizatora wynosi ponad 34 tys. zł., a jego zakup został sfinansowany przez cztery gminy: Bukowno, Wolbrom, Klucze i Bolesław.
Druga umowa dotyczyła dokumentacji projektowej przekazanej przez Urząd Gminy Klucze. Przygotowana dokumentacja dotyczy modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z systemem dekontaminacji powietrza. Eksploatowana obecnie oczyszczalnia ścieków ze względu na zły stan techniczny i niską sprawność technologiczną może zostać wyłączona z ruchu, dlatego też konieczne jest jej zmodernizowanie. Całkowity koszt oczyszczalni wynosi około 1,8 mln zł.
- Hala Targowa. Tu zatrzymał się czas [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
- Niesamowite! Te chałupy znajdują się w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Bez wiz do USA. Do tych miast polecimy z Polski [CENY]
- Który z krakowskich radnych jest najlepszy? Który to leser?
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce [RANKING]
WIDEO: Krótki wywiad
