Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice włoskiej kuchni

materiał powstał przy współpracy z pyszne.pl
Tajemnice włoskiej kuchni
Tajemnice włoskiej kuchni
Cannelloni, panna cotta i ricotta brzmią dla ciebie obco? Ten artykuł to zmieni.

Sery
Włosi mają swoje specjalności w dziedzinie serów. Podają je jako przystawki, ale stanowią też one elementy potraw. Oczywiście jednym z najpopularniejszych odmian jest parmigiano, czyli parmezan. Należy do serów twardych, wytwarzanych z krowiego mleka. Jest on podawany jako element talerza serów, ale nawet częściej używa się go jako dodatku, na przykład do posypania pizzy, czy makaronu.
Inny specjał to gorgonzola, należący do serów pleśniowych niebieskich. Nadaje się do pizzy, czy też do różnych sałatek i przekąsek. Bardzo znany jest również mascarpone, wytwarzany ze śmietanki. Jego najpopularniejsze zastosowanie to użycie sera w deserze tiramisu. Czymś co nieco przypomina nasz twaróg jest ricotta, wykorzystywana na przykład jako składnik w risotto, albo ravioli.

Dania
Risotto, ravioli? Co to takiego? Są to jedne z najpopularniejszych potraw kuchni włoskiej. Risotto to danie na bazie smażonego z winem i bulionem ryżu oraz różnymi dodatkami, warzywnymi, czy rybnymi, natomiast ravioli to małe pierożki z farszem składającym się na przykład z sera ricotta i warzyw. Rodzajem pierogów są też tortellini, przypominające nieco nasze polskie „uszka”. Tortellini wypełnia się farszem serowym, grzybowym, bądź mięsnym. Jeśli już nawiązywać do polskiej kuchni, to można też przyrównać gnocchi do naszych kopytek. Gnocchi to rodzaj kluseczek. Ciekawostką kuchni włoskiej jest także polenta, potrawa z mąki, sera i różnych sosów, będąca rodzajem mamałygi.
Osobna historia, jeśli chodzi o dania to makarony.

Pasta
Pasta, czyli makaron to narodowa duma Włochów. Rodzajów jest mnóstwo, warto więc wymienić choćby kilka. Tagliatelle to długie, szerokie wstążki, najczęściej podawane z sosami na przykład bolognese, albo śmietanowym. Cannelloni to z kolei rurki, które nadziewa mięsem oraz sosami pomidorowym i beszamelowym. Małe kokardki idealne do sałatek nazywają się farfalle. Fusili, nazywane w Polsce świderkami pochodzą z Kampanii i podawane są w wielu zapiekankach, czy z cięższymi sosami, na przykład szpinakowym. Mówiąc o makaronach nie sposób nie wspomnieć o lasagne, czyli ulubionym przysmaku filmowego kota Garfielda. Trudno się mu zresztą dziwić, ponieważ lasagne to jedna z koronnych potraw włoskiej kuchni. Nazwa dania skomponowanego z mięsa, sosu pomidorowego, beszamelu z serem i dużych, prostokątnych płatów makaronu, to także nazwa tego właśnie makaronu.

Słodkości
Jednym z najpopularniejszych włoskich deserów jest panna cotta. Nazwa mówi sama za siebie. Panna cotta, czyli gotowana śmietanka jest przygotowana z podgrzewanej z żelatyną i różnymi dodatkami śmietany. Kolejnym deserem jest zabaglione, którego składnikami są żółtka, cukier, likier i często mascarpone. Słowo, które każde włoskie dziecko skojarzy ze Świętami Bożego Narodzenia to panettone, mediolańska babka wypiekana w kształcie wysokiej kopuły.
Wszystkie te włoskie nazwy potraw mogą wam się niejednokrotnie przydać podczas zamawiania posiłków w restauracji. Jeśli jesteście głodni a nie chce wam się wychodzić z domu, możecie także skorzystać z serwisu www.pyszne.pl, dzięki któremu jest możliwość wyboru konkretnej restauracji z waszego miasta (na przykład włoskiej) i złożenia zamówienia z dostawą do domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska