Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy most w lesie w Piwnicznej-Zdroju. Kamienna przeprawa nad Młodowskim Potokiem powstała jeszcze przed drugą wojną światową

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak naprawdę most zbudowano z kamienia, ale nazwa "betonowy" została przyjęta przez lokalną społeczność wiele lat temu
Tak naprawdę most zbudowano z kamienia, ale nazwa "betonowy" została przyjęta przez lokalną społeczność wiele lat temu Informacja Turystyczna w Piwnicznej-Zdroju
W środku lasu w Piwnicznej-Zdroju znajduje się kamienna ciekawostka. To most, który powstał przed II wojną światową i pozwalał na przejście nad Młodowskim Potokiem. Przez niego prowadziły szlaki kurierskie na Słowację. Teraz jest tylko atrakcją turystyczną, którą lepiej podziwiać z daleka, bo może być niebezpieczna. O tym ostrzegają tablice w pobliżu.

Most betonowy na szlaku kurierów

Na Młodowskim Potoku znajduje się "betonowy most". Wśród mieszkańców przyjęła się taka nazwa, chociaż tak naprawę most wykonany jest tylko z kamieni. Jak podaje Informacja Turystyczna w Piwnicznej-Zdroju, zbudowano go w 1939 roku, czyli jeszcze przed drugą wojną światową.

Most ukryty w głębi lasu
Most ukryty w głębi lasu Informacja Turystyczna w Piwnicznej-Zdroju

Nawet do lat 60-tych przez kamienny most biegła droga dolinowa w stronę Kontorowskiej, Grucelowej, Szczerbaka i Niemcowej. Krzysztof Tomasiak z Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe wspomniał, że pamięta opowieści starszy mieszkańców Piwnicznej, którzy wspominali, że tamtędy przeprowadzano ludzi na Słowację podczas wojny. Był to dłuższy szlak, ale bezpieczniejszy.

- Szlaków kurierskich były dziesiątki, ten most także był wykorzystywanych przez kurierów, którzy wędrowali na Węgry, to taka trochę ciekawostka. Kurierzy mieli swoje ścieżki, na których nie było zagrożeń, że ich złapią. Kurierzy skutecznie dostawali się na Słowację, tutaj warto wspomnieć majora Zubka "Tatara" - mówi "Gazecie Krakowskiej" nadleśniczy Stanisław Michalik z Nadleśnictwa Piwniczna-Zdrój Lasy Państwowe.

Julian Zubek walczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz. W czasie okupacji współtworzył trasy kuriersko-przerzutowo-łącznościowe na Sądecczyźnie. Na początku okupacji był przewodnikiem przez granicę słowacką oraz kurierem do Budapesztu. Prowadził tajną szkółkę partyzancką na Przechybie zwaną Przehybską Leśną Podchorążówką, której był organizatorem, instruktorem, komendantem. Wyszkolona przez niego młodzież działała jako łącznicy i wywiadowcy.

Atrakcja nad Młodowskim Potokiem

W ubiegłym roku Nadleśnictwo w rejonie potoku i wspomnianego mostu udostępniło wiatę do odpoczynku i grillowania. Chętnie korzystają z niej turyści.

Wiata i miejsce do grillowania
Wiata i miejsce do grillowania Informacja Turystyczna w Piwnicznej-Zdroju

Wstęp na most jest zakazany o czym informuje tablica zamontowana przez Lasy Państwowe. Jego stan techniczny jest w złym stanie.

Mostek jest w złym stanie technicznym, można podziwiać go z daleka
Mostek jest w złym stanie technicznym, można podziwiać go z daleka Informacja Turystyczna w Piwnicznej-Zdroju

- Most jest ciekawostką, ale nie ma za bardzo formuły co z tą ciekawostką zrobić, odbudowa, nadbudowa to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, a most nie spełniałby już swojej funkcji - dodaje Michalik.

Mostek znajduje się na bocznym potoku, droga główna wiele lat temu została poprowadzona inaczej i teraz ta rozpadająca się kamienna przeprawa nie ma żadnego znaczenia.

- Poniżej wybudowano most solidny i teraz tamtędy biegnie droga - mówi nam Michalik.

Młodowski Potok odbiera wody z dość dużej ilości bardzo małych potoków, spływających z okolicznych zboczy na długości prawie 4,5 km. Dociera w końcu do miejscowości Młodów, gdzie wpada bezpośrednio do rzeki Poprad.

Nowy Sącz. Nowy most na Kamienicy nabiera kształtów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska