FLESZ - Przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany
W XIX wieku Austriacy zaadaptowali wzgórze wawelskie na koszary. Pociągnęło to za sobą przebudowy i, niestety, dewastację. Natomiast na początku XX w. wojska austriackie zaczęły opuszczać Wawel i wzgórze wróciło w ręce Polaków. To właśnie wtedy powstawał projekt polskiego Akropolis.
"W tej ważnej dla społeczeństwa polskiego chwili, kiedy starożytny Królewski Zamek, wogóle całe Wzgórze po 100 latach, naszem znów nazwać mogliśmy, zrodziło się w umyśle Wyspiańskiego pytanie, jak - w następstwie czasów - może całe wzgórze wyglądać, jakie mieścić budynki, jak one mogłyby wyglądać i być rozłożone" - opisywał sam Władysław Ekielski, któremu Wyspiański zaproponował wspólną pracę nad obmyśleniem nowego sposobu urządzenia Wawelu. Pomysł był opracowywany w latach 1904-07.
Śmiałą wizję Wyspiańskiego i Ekielskiego - obok m.in. innych niegdysiejszych koncepcji zagospodarowania wzgórza wawelskiego - prezentuje muzeum Zamek Królewski na Wawelu na uruchomionej w tym roku nowej wystawie stałej "Wawel Odzyskany". Jej częścią jest film przygotowany przez muzeum, z którego to właśnie zaczerpnęliśmy wizualizacje Akropolis i eksperckie komentarze. Zapraszamy do spaceru między projektowanymi gmachami wszystkich najważniejszych instytucji narodowych, które nieco ponad sto lat temu proponowano umieścić na wzgórzu wawelskim.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
