Dzięki archiwalnym zdjęciom możemy wybrać się w podróż do przeszłości. Jednak czarno białe fotografie, choć mają swój niepowtarzalny klimat, nie pozwalają zobaczyć prawdziwych kolorów dawnego Nowego Sącza. Dzięki internetowym narzędziom pokolorowaliśmy archiwalne fotografie nadając im niemal oryginalnych barw. Zobaczcie efekty, przechodząc do kolejnych zdjęć w galerii.
Autorem zdjęć jest Stanisław Śmierciak. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak wyglądało nasze miasto.
Obchody w PRL-u
Wiele fotografii pochodzi z 1990 roku z jednego konkretnego wydarzenia. W Nowym Sączu 1-Majowe obchody rozpoczynały się masową manifestacją na rynku. Stamtąd wszyscy maszerowali przed trybunę honorową. W Nowym Sączu zlokalizowana była ona na Alejach Wolności przed Domem Kultury Kolejarza (dziś MOK) lub na ulicy Jagiellońskiej w rejonie Plant (przed kamienicą ulokowana prawie vis a vis obecnej Małej Galerii).
Tylko raz miejscem 1-majowej manifestacji był amfiteatr w Parku Wojska Polskiego (teraz Park Strzelecki). Przed 1-Maja uroczyste akademie okolicznościowe odbywały się w zakładach pracy i szkołach.
W 1980 r. dominującym akcentem pochodu, także tego w Nowym Sączu, była zbliżająca się Olimpiada. To ze względu na miejsce. Moskwa była centrum Bloku Krajów Demokracji Ludowej, dziś komunistycznego.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników
