Chodzi o dwa tzw. aparaty ekstrakcyjne, z których każdy waży 25 ton i ma 20 metrów wysokości. Po ich uruchomieniu i napełnieniu granulatem poliamidu, każdy będzie ważył ponad 250 ton. Aparaty te są pierwszymi z licznych urządzeń, które będą zamontowane w nowym budynku. W całości stanowić mają kompletną instalację dla dwóch linii produkcyjnych.
Budowa nowej wytwórni wymaga surowego reżimu w zakresie bezpieczeństwa, z uwagi na pobliskie sąsiedztwo estakad, na których przebiegają instalacje amoniaku ciekłego i gazowego. Ich uszkodzenie stanowiłoby zagrożenie dla pracowników, inwestycji i okolicznych mieszkańców.
- Wszystkie prace wymagają w związku z tym szczególnej precyzji i utrzymania niezwykle wysokich standardów bezpieczeństwa - przyznają w firmie Eiffage Polska Budownictwo, który jest generalnym wykonawcą Wytwórni Poliamidów II w tarnowskich zakładach.
Poliamid to obecnie najważniejsze tworzywo konstrukcyjne, które jest wykorzystywane w kilku branżach: motoryzacyjnej, odzieżowej i medycznej oraz w przemyśle lotniczym i elektronicznym.
Dzięki nowej wytwórni powstanie 55 nowych miejsc pracy w tarnowskich Azotach. Jej budowa kosztować ma ponad 300 milionów złotych.
