FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Rozpoczęła się budowa tężni solankowej w Tarnowie
Na placu na Górze św. Marcina znajdującym się powyżej placu zabaw, w sąsiedztwie restauracji, w zeszłym tygodniu pojawiły się ciężkie maszyny. Po zdjęciu kostki okazało się, że grunt jest gliniasty i miasto zleciło dodatkowe badania geotechniczne.
- Badania wykazały bardzo słabą nośność gruntu. Trzeba go doprowadzić do takiego stanu, żeby nawierzchnia się nie zapadała. Należy wzmocnić grunt, więc będziemy pogłębiać te wykopy i uzupełnić kruszywem lub gruzem – tłumaczy Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT.
Prawdopodobnie miasto wykorzysta materiał dostępny w zasobach Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Zakup nowego wiązałby się z dodatkowymi kosztami.
Tężnia solankowa w Tarnowie projektem z budżetu obywatelskiego
Budowa tężni solankowej jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji w mieście. Tarnowianinie sami o nią zabiegali w projekcie zgłoszonym do budżetu obywatelskiego. Ich pomysł zwyciężył w głosowaniu jeszcze w 2018 roku.
Budowa miała ruszyć rok temu, ale co rusz pojawiały się problemy z rozpoczęciem inwestycji. Najpierw na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa, a potem pojawiły się kłopoty z ofertami, które wpłynęły na przetarg, ponieważ znacząco przewyższały kwotę zaplanowaną przez miasto (500 tys. zł).
W końcu udało się podpisać umowę z wykonawcą, bo radni miejscy zdecydowali że miasto dołoży brakującą kwotę (ponad 300 tysięcy złotych) do inwestycji. Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał na budowę tężni dofinansowanie w kwocie 125 tys zł.
Tężnia na Górze św. Marcina w Tarnowie dostępna dla mieszkańców dopiero na wiosnę?
Wykonawca zgodnie z zapowiedziami miał zakończyć pracę na jesieni.
- Wszystko wskazuje, że tężnia w okolicach listopada będzie odebrana, ale przed zimą nie będzie sensu jej uruchamiać. Najprawdopodobniej zrobimy to na wiosnę - mówi Rafał Nakielny.
Tężnia powstanie w miejscu dawnego amfiteatru na górze św. Marcina. Obiekt będzie liczył 10 metrów kwadratowych i wykonany zostanie z drewna modrzewiowego oraz tarniny. Będą dwa zbiorniki na solankę, która będzie przepompowywana na górę konstrukcji i spływała po gałązkach tarniny, a powstały w trakcie tego procesu aerozol korzystnie działa na drogi oddechowe.
Wyremontowany zostanie także znajdujący się w sąsiedztwie skwer. Pojawią się tam nowe ławki, pergola oraz stojaki na rowery. Przebudowana zostanie również scena.
Bądź na bieżąco i obserwuj