Czytaj także: Tarnów: wyrok 10 lat za pedofilię dla 26-latka
Pod koniec ubiegłego tygodnia dwa banki wypowiedziały drogowcom z Poldimu umowy kredytowe. Domagają się od spółki spłaty ponad 50 mln zł. Powód? "Utrata zdolności kredytowej i zagrożenie upadłością" - poinformowali bankowcy w oficjalnych komunikatach.
W tarnowskiej firmie nikt na temat kryzysowej sytuacji rozmawiać nie chce. Poldim od ponad roku jest spółką zależną od polsko-litewskiej firmy Trakcja-Tiltra S.A. specjalizującej się w robotach drogowych i kolejowych. Właściciel lakonicznie wypowiada się o sprawie.
- Zarząd firmy prowadzi negocjacje w sprawie przywrócenia finansowania - takim zdaniem skwitowano nasze pytania. - Równolegle prowadzone są rozmowy mające na celu pozyskanie nowego finansowania dla spółek i zabezpieczenia prowadzonych inwestycji.
Gdyby próby gorączkowego uratowania finansów spółki się nie powiodły, mogłoby się to odbić na tempie kontynuacji budowy odcinka autostrady A4 między Brzeskiem i Wierzchosławicami. Poldim jest członkiem konsorcjum czterech firm, które zobowiązały się dokończyć budowę trasy.
Z naszych nieoficjalnych in-formacji wynika, że firma już ogranicza zatrudnienie. Od pracowników dowiedzieliśmy się, że w tych dniach zajęcie stracić mogło nawet 40 osób. Nie wiadomo jednak, czy to zapowiedź zwolnień na większą skalę, czy też efekt kończącego się sezonu na roboty. Poldim i Trakcja-Tiltra na ten temat milczą. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie spółka nie zgłaszała dotąd zamiaru uruchomienia zwolnień grupowych.
W trudnej sytuacji od jesieni jest także ABM Solid. Zobowiązania największej tarnowskiej firmy budowlanej wobec banków oraz z tytułu obligacji sięgają ok. 100 mln zł. Spółka ściśle współpracuje jednak z bankami.
- Odpowiednio wcześnie rozpoczęliśmy rozmowy z instytucjami finansowymi i od wielu miesięcy pracujemy nad przebudową firmy - mówi Marcin Jarosz, dyrektor biura zarządu spółki.
Miesiąc temu ABM Solid zawarł z wierzycielami porozumienie w sprawie przygotowania programu stabilizującego sytuację finansową. Opublikowanie komunikatu w tej sprawie oraz słabe wyniki finansowe III kwartału wywołały jednak gwałtowną reakcję wśród posiadaczy akcji firmy. Giełdowy kurs spadł w efekcie o około 40 procent.
- Porozumienie to jednak wiadomość pozytywna, gdyż jest wyrazem zaufania względem naszej firmy, dającym czas na pokonanie trudności oraz kontynuowanie restrukturyzacji. Spółka ma szansę zaistnieć w zakresie robót budowlanych w nadchodzących kontraktach energetycznych - komentuje dyr. Jarosz.
Na uzgodnienie programu restrukturyzacyjnego ABM Solid ma czas do połowy stycznia. Równocześnie stara się o pozyskanie zewnętrznego inwestora. Nazwy podmiotów, z którymi prowadzone są rozmowy, nikt nie ujawnia.
Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
