https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Marszałek Józef Piłsudski ma wreszcie pomnik w mieście. Na cokole ustawiono go w kwadrans [ZDJĘCIA]

Łukasz Winczura
Montaż pomnika marszałka zajął niecały kwadrans czasu
Montaż pomnika marszałka zajął niecały kwadrans czasu Łukasz Winczura
Z rocznym poślizgiem trafił do Tarnowa pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś (8 listopada), dokładnie w samo południe, monument usadowiono na cokole, na skwerze przed siedzibą delegatury urzędu wojewódzkiego przy alei Solidarności.

Inicjatywa postawienia pomnika Józefa Piłsudskiego wyszła w 2017 roku. Pomysłodawcą upamiętnienia marszałka był ówczesny przewodniczący rady miejskiej Kazimierz Koprowski. Pierwotnie odsłonięcie monumentu planowano na rok ubiegły i setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Planowanego terminu nie udało się jednak dotrzymać, ponieważ radnym nie podobał się pierwotny projekt, na którym Piłsudski został przedstawiony w pozycji siedzącej a nadto, w opinii niektórych rajców był... zbyt podstarzały.

Autorem odrzuconej wersji był Karol Badyna, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor m.in. pomników Artura Rubinsteina w nowojorskiej siedzibie ONZ czy „Ławeczek” Jana Karskiego w Waszyngtonie i Kielcach.

Rozpisano nowy konkurs, w którym zastrzeżono, że architekt polskiej niepodległości ma zostać przedstawiony w pozycji stojącej. Na nagrody magistrat przeznaczył 33 tys. zł. Zwyciężył projekt gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz tarnowskiego architekta Artura Grodzińskiego. Pierwszy z nich jest m.in. autorem pomników: Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Józefa Hallera we Władysławowie czy popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego, który znajduje się przed siedzibą Grupy Azoty w Mościcach.

W koncepcji Szwechowicza, patrzący przed siebie marszałek lewą ręką opiera się o szablę, w prawej dłoni trzyma buławę. Rzeźba mierzy 2,2 m wysokości, waży 400 kg i jest wykonana z brązu. Stoi ma granitowym cokole mierzącym prawie 3 metry.

Odlew rzeźby został wykonany w Podłężu koło Wieliczki. Sam montaż został przeprowadzony w ekspresowym tempie, bo trwał niespełna kwadrans. Powodem pośpiechu był szybkoschnący klej, którego używano do zespolenia rzeźby i cokołu

Wokół pomnika ma wkrótce powstać ścieżka edukacyjna, na której zostaną odnotowane najważniejsze daty z biografii Piłsudskiego oraz ustawione zostaną ławki z systemem głośników, z których będzie można odsłuchiwać wykłady historyczne. Całość ma być iluminowana. Wszystkie koszty zamknęły się kwotą 160 tys. zł.

Odsłonięcie tarnowskiego pomnika Józefa Piłsudskiego nastąpi 11 listopada około godziny 17., tuż po zakończeniu uroczystości patriotycznych zaplanowanych przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

no proszę - a to nie dość, że wolnomularz to jeszcze luteranin, odstępca świętej, rydzykowej wiary... a fe, ktoś chyba historii nie kumaty...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska