Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Młodzi architekci stworzyli wizje Tarnowa przyszłości [GALERIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przy ul. Bema 20 zobaczyć można kilkadziesiąt projektów z blisko 250, które wyszły spod ręki studentów architektury. Na wystawę zaprasza Agnieszka Niedbała
Przy ul. Bema 20 zobaczyć można kilkadziesiąt projektów z blisko 250, które wyszły spod ręki studentów architektury. Na wystawę zaprasza Agnieszka Niedbała Paweł Chwał
Studenci architektury nakreślili projekty nowoczesnych gmachów, które miałyby stanąć w mieście. Wrażenie budzą m. in. plany mediateki, wozowni, muzeum szkła oraz Akademii Trzeciego Wieku.

Tarnów może być nowoczesny! Takie hasło przyświecało studentom Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, którzy przedstawili propozycje rozwiązań architektonicznych dla wybranych obszarów Tarnowa. Z efektami ich pracy (powstało w sumie blisko 250 projektów) można zapoznać się właśnie w budynku Ergo Hestii przy ul. Bema 20 - nowego miejsca wystawienniczego, które powstało w centrum Tarnowa.

Projekty przygotowane przez młodych architektów (kreślili je studenci III roku w ramach prac semestralnych, ale wiele z nich przekształciło się później prace dyplomowe) pokazują, jak można zmienić przestrzeń publiczną miasta, by była nie tylko efektywna, ale i efektowna.

- Niejednokrotnie przechodzimy obok wątpliwej urody działek i zastanawiamy się, w jaki sposób można byłoby je zagospodarować, żeby nie odstraszały, ale zachęcały do odwiedzenia Tarnowa. Gdyby udało się zrealizować choć kilka z tych niejednokrotnie bardzo odważnych projektów, miasto na pewno zyskałoby na atrakcyjności - zauważa Agnieszka Niedbała, właścicielka agencji ubezpieczeniowej przy Bema 20.

Na wystawie prezentowane są m. in. plany mediateki, która mogłaby stanąć na niezabudowanej działce przy ul. Bernardyńskiej - między resztkami murów obronnych, Małymi Schodami, a kościołem Bernardynów.

Spod ręki studentów architektury wyszły także inne ambitne projekty: muzeum powozów konnych na zapleczu Pałacu Sanguszków oraz pawilonu-rotundy obok Parku Strzeleckiego i mauzoleum gen. Józefa Bema, w której mogłaby być prezentowana multimedialna wersja Panoramy Siedmiogrodzkiej wraz z autentycznymi, odnalezionymi fragmentami dzieła pędzla Jana Styki. Dziełem żaków są również wizje dużej biblioteki obok PWSZ przy ul. M. B. Fatimskiej, muzeum szkła przy ul. Ujejskiego oraz budynku usługowo-biurowego przy ul. Brodzińskiego, który mógłby stanąć na działce obok III LO, która zwolniła się po wyburzeniu stojących tam przez lata garaży wątpliwej urody.

Wreszcie, w trzeciej edycji konkursu, przeprowadzonego przez Zakład Architektury Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury krakowskiej politechniki we współpracy z tarnowskim magistratem, powstały projekty: Centrum Dialogu na działce obok bimy, muzeum Szczepanika przy ul. Mickiewicza vis-a-vis pl. Sienkiewicza oraz Akademii Trzeciego Wieku na działce przy Bernardyńskiej, którą wcześniej przymierzano pod mediatekę.

Lokalizacje tych budynków zostały wytypowane przez miasto. To przede wszystkim działki miejskie, bądź będące w posiadaniu właścicieli prywatnych, którzy szukają pomysłu na to, w jaki sposób można byłoby je w ciekawy sposób zagospodarować.

Ze strony Wydziału Architektury PK projekt prowadził prof. Piotr Gajewski, kierownik Zakładu Architektury Użyteczności Publicznej, który był jednocześnie członkiem jury we wszystkich odsłonach konkursu. Oprócz niego prace oceniali m.in. tarnowski malarz Wilhelm Sasnal, wywodzący się z Tarnowa architekt Wiesław Michałek i Bartłomiej Bałut, dyrektor Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie. Prezentowane na wystawie prace wybrano spośród nagrodzonych projektów, niektóre są ich późniejszym rozwinięciem, nie pokazywanym dotąd w Tarnowie.

- To w dużej mierze projekty futurystyczne, które trudno będzie zrealizować stricte w takiej wersji, w jakiej przedstawili to studenci, choćby ze względu na ograniczone możliwości finansowe czy techniczne. Niemniej jednak pokazują, że nawet niewielka przestrzeń może być zagospodarowana w bardzo interesujący i nowatorski sposób - zauważa prof. Gajewski. Jego zdaniem Tarnów powinien pójść śladem wielu innych miast, które coraz częściej decydują się na ogłaszanie konkursów architektonicznych na planowane budowy. - Dzięki nim można przebierać w całej masie projektów autorów z całej Polski i uzyskać różne spojrzenia na dany temat, a nie ograniczać się tylko do jednej koncepcji, która często nie wnosi nic szczególnego do miejskiej przestrzeni - twierdzi.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska