https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Na dworcu tylko dwie kasy. Podróżni tracą cierpliwość

Paweł Chwał
We wtorek przed południem do jednego okienka stało ok. 30 osób. Wśród nich Klaudiusz Stańczyk
We wtorek przed południem do jednego okienka stało ok. 30 osób. Wśród nich Klaudiusz Stańczyk Paweł Chwał
Ponad pół godziny trzeba było stać we wtorek w południe w kolejce, aby kupić w Tarnowie bilet na pociąg. Czynna była tylko jedna z dwóch kas, a jednocześnie pełniła rolę punktu informacyjnego.

Klaudiusz Stańczyk przyszedł na tarnowski dworzec, żeby zaplanować wakacyjną podróż pociągiem.

- Słyszałem o tym, że są kolejki do kas. Nie sądziłem jednak, że aż tak długie. To przesada, żeby w takim mieście jak Tarnów, były problemy z kupnem biletu na pociąg! Informacja powinna mieć odrębne okienko, tak jak kiedyś. Wtedy kolejki na pewno byłyby krótsze - zauważa.

Pani Dorota dojeżdża często do pracy w Tarnowie z Rzeszowa. - Na dworcu w moim mieście działa stale przynajmniej kilka kas i kupno biletu zajmuje mi góra minutę-dwie. Przy okienkach jest pusto - opowiada.

Problem pojawia się, kiedy wraca do domu. Na dworcu w Tarnowie zjawia się zazwyczaj między godz. 15 a 17.

- Czynne są tylko dwie kasy, a przy każdej z nich stoi zawsze co najmniej kilkanaście osób. Wiele razy zdarzyło mi się już, że prosiłam czekających przede mną o przepuszczenie, bo inaczej spóźniłabym się na pociąg. Kolejny mam dopiero dwie godziny później - opowiada. Dodaje, że nie przychodzi na ostatnią chwilę, ale z co najmniej półgodzinnym zapasem. Nie kupuje też od razu biletu powrotnego w Rzeszowie, bo - jak tłumaczy - nie wie, którym pociągiem będzie w danym dniu wracać po pracy, a różnica w cenach Intercity i Przewozów Regionalnych jest spora.

Kolejki do kas na tarnowskim dworcu to problem, z którym podróżni zmagają się od miesięcy. Wraz z wakacjami urósł on jednak do kolosalnych rozmiarów. Coraz więcej osób ustawia się teraz do okienka, by zaplanować wyjazd na urlop. Przychodzą na dworzec, aby bezpośrednio zasięgnąć języka, blokując przy okazji innym dostęp do kasy. Niektórzy dłużej stoją w kolejkach, niż później jadą pociągiem.

- Sytuacja jest nam znana. Dokładamy wszelkich starań, aby w najbliższym czasie zostało otwarte dodatkowe stanowisko kasowe - zapewnia Sylwia Penc, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych w Krakowie.

Jednocześnie zachęca podróżnych do tego, aby kupować bilety na pociąg w automatach biletowych (również wchodzących w skład systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej), przez internet lub poprzez aplikacje mobilne zainstalowane w smartfonach.

Archiwum Narodowe w Krakowie, Południowa Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych w Krakowie, sygn. 29/741/3350

Tak wyglądał Dworzec Główny bez Galerii Krakowskiej [ARCHIWA...

Do korzystania z nowoczesnych form zakupu biletów zachęcają również przedstawiciele PKP Intercity. - Liczba osób, które przekonały się do nowych kanałów sprzedaży stale rośnie. W pierwszym kwartale 2017 roku bilet przez internet kupiło o 26 procent podróżnych więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - przekonuje Marta Ziemska, p.o. rzecznika prasowego PKP Intercity. Dodaje, że bilet można kupić też u konduktora. Wiąże się to jednak z naliczeniem dodatkowej opłaty manipulacyjnej w wysokości 10 złotych.

Nic nie wskazuje na to, aby na tarnowskim dworcu przywrócono osobny punkt informacji. Zlikwidowano go kilka lat temu ze względów oszczędnościowych. Przewoźnicy odsyłają do swoich stron internetowych oraz infolinii. Przekonują, że wszystkiego można dowiedzieć się bez wychodzenia z domu.

Za mało kas na dworcu
Na tarnowskim dworcu kolejowym funkcjonuje jedna kasa własna PKP Intercity. Jest ona czynna codziennie w godz. 5.15 - 22.25. Dodatkowo znajduje się na dworcu także kasa agencyjna Przewozów Regionalnych (czynna z przerwami w dni powszednie w godz. 6.15-18.15, a w niedziele do godz. 20), która również prowadzi sprzedaż biletów krajowych PKP Intercity. Można w niej kupić też bilety do pociągów Kolei Małopolskich. Codziennie, na trasie Tarnów-Kraków, podróżuje nimi ok. 6 tysięcy osób. W przypadku tego przewoźnika bilety można kupić też u konduktora bez dodatkowej opłaty.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
majaalo
czyli z siedzeniami w jedną stronę i zawsze ustawione pod prąd jazdy pociągu?? ktoś powinien za to beknąć
t
to przeczytaj co napisałem
większość z tych osób kupuje bilety na pociągi IC/TLK z PRZESIADKAMI .Rozumie? z przesiadkami! a takich biletów nie kupisz online bo ich chory przestarzały system nie ma takiej opcji!!! więc żeby kupić bilet na pociągi spółki PKP Intercity z przesiadką trzeba iść do kasy i odstać swoje mądralo!!
i co,źle że w Czechach panie mają pracę a ludzie nie muszą stać w kolejkach po bilety? chyba dobrze. Tyle ze tam jest normalna kolej a nie ersatz jak u nas. Mylisz się jeśli myślisz że ludzie stoją w tej kolejce po bilet do Krakowa. Stałem w takiej nie raz i słyszałem miejsca docelowe pasażerów takie, które są rozsiane po całym kraju. bilet do Krakowa kupić w pociągu, KMŁ nie pobierają prowizji.
b
bezybezybezbezbezbezbez
W Czechach? Jasne, siedzi nawet po kilka pań w jednej kasie, piją kawkę, robią paznokcie itp. Online kupię większość z wymienionych przez ciebie biletów (nie mówię że przez aplikację w komórce, ale przez normalną stronę IC), sam osobiście kupowałem w czerwcu dwa bilety sypialne w jednym przedziale. I powiem więcej: jest to często jedyny sposób, żeby dostać bilet na konkretny pociąg. Tylko trzeba to zrobić 30 dni wcześniej, o 1.00 w nocy, kiedy uruchamiają system po przerwie. Gdybym poszedł rano do kasy to bym nic nie kupił, bo czasem w sezonie cały wagon jest zajęty w 5 minut po 1.00. Zwrot pieniędzy na konto za anulowany bilet online miałem następnego dnia (potrącają 15%). A tak na marginesie: ciekaw jestem ile osób z tej kolejki na zdjęciu stało po bilet międzynarodowy, kuszetkę czy przygraniczny. Obstawiam że 99 procent stało po zwykły bilet do Krakowa :)
G
Gość
kolejkowe tasiemce ustawiają się do kas (y) nie od dzisiaj. Całkiem niedawno wydłużono godziny pracy kas, bo jeszcze miesiąc temu pracowały od 6:15-20:35. Zobaczcie ile jest okienek kasowych na dworcu - 8 (osiem), z tego czynne - 2 a często tylko 1 ! skandal i wstyd dla PKP IC i PR. Totalny marazm i niedasizm betonu, chore oszczędności na jednej kasjerce i niewydolny,prymitywny system sprzedazy biletów intercity.pl gdzie nie zakupimy biletu z przesiadką powoduje tą chorą sytuację..
r
railman
biletu na POSP/IC, EX/EIC nie kupisz w koleo. IC nie przystąpiło do tego projektu
t
tacy mądrzy jesteście?
onlinie nie kupisz biletu na :podróż z przesiadką/przesiadkami; międzynarodowych ; na wagony sypialne/kuszety; w taryfach specjalnych-przygranicznych itp. Poza tym w razie zwrotu biletu w kasie otrzymamy zwrot od razu a przez aplikację/stronę IC jedynie drogą reklamacji której rozpatrzenie trwa często miesiąc albo dłużej.
m
mądralo
w Czechach to byłby skandal, tam w każdym malym ,średnim czy dużym mieście jest kilka kas na każdym dworcu/ stacji. Nie wiem czy wiesz ale onlinie nie kupisz biletu na :podróż z przesiadką/przesiadkami; międzynarodowych ; na wagony sypialne/kuszety; w taryfach specjalnych-przygranicznych itp. Poza tym w razie zwrotu biletu w kasie otrzymamy zwrot od razu a przez aplikację/stronę IC jedynie drogą reklamacji której rozpatrzenie trwa często miesiąc albo dłużej.
b
bezybezybezbezbezbezbez
Jeżeli ktoś chce stać w kolejce to nikt mu nie może zabronić. Ale ja bym się na miejscu tego gościa na zdjęciu zapadł pod ziemię, jakby mnie tak opisali. Kto dzisiaj planuje podróż przy okienku kasowym??? Podróż się planuje przed monitorem komputera! A większość z tych co stoją w kolejce zaraz wejdzie do pociągu i wsadzą nosy w swoje wypasione komórki, które im służą do fejsowania, ćwierkania, esemesowania i słuchania muzyki. No bo aplikacje do kupowania biletów to oczywiście dla nich za trudne. Ale narzekać to każdy potrafi. Ja jestem za tym, żeby czynna była tylko jedna kasa. A zaoszczędzone pieniądze niech PKP inwestują w rozwój taboru kolejowego.
A
Adek
Niech zwolnią więcej osób, osoby starsze nie wszystkie mają komórki czy tablety.
B
Benedykt
Nie wiemszukam czy się to zmieniło, ale jeszcze niedawno automaty nie pozwalały kupować biletów na połączenia z przesiadką, tylko na bezpośrednie.
Ale istotnie absurdem jest, że ktoś stoi w kolejce żeby kupić zwykły bilet albo sprawdzić połączenie. Jeszcze rozumiem staruszków, ale młodzi ludzie? To jak płacenie rachunków na poczcie.
x
x
to kupowanie biletów na pociąg przez komórkę jest spoko pod warunkiem że jeździ się regularnie.
W Krakowie ostatnio w Boże Ciało - masakra. NIC w tym mieście nie pracowało. Wystałem się do jednej z 3 kas po czym udzielenie prostej informacji również zabrało kupę czasu.
p
pctm
Kolej nie wyszła jeszcze do końca z PRL-u.
Q
Queen
Oczywiście że się da. Czasami podobne sytuacje widzę na dworcu w Krakowie, kolejka na kilkanaście osób a obok automaty biletowe stoją i nikt z nich nie korzysta.
B
BJ
To w Polsce nie da się kupić biletu na pociąg przez internet?
f
ft
polecam kupować przez aplikację KOLEO
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska