W MCM przekonują, że decyzja o dalszym utrzymywaniu wszystkich poradni, mimo braku umowy na ponad połowę z nich z NFZ, podyktowana jest troską o wielotysięczną rzeszę pacjentów, którzy w najlepszej wierze zarejestrowali się do lekarzy specjalistów nawet kilka miesięcy temu i kontynuują leczenie.
Czytaj także: Sądecczyzna i Tarnów będą mieć lotniska
- Niedopuszczalne jest doprowadzenie do sytuacji, w której schorowany człowiek będzie miał utrudniony dostęp do lekarza specjalisty - mówi Witold Golemo, dyrektor MCM wyjaśniając, dlaczego podjął się czasowego przejęcia finansowania porad. Placówka jednocześnie cały czas zabiega w NFZ o dopuszczenie do dodatkowych negocjacji kontraktowych.
Negatywne rozstrzygnięcia konkursowe Funduszu dotknęły także wiele poradni w powiecie tarnowskim. Na przykład Centrum Zdrowia w Zakliczynie straciło kontrakty na siedem swoich poradni, co skazuje mieszkańców gminy i okolic na kłopotliwe dojazdy do placówek w Tarnowie lub Brzesku, oddalonych o 30 km. Kłopoty będą mieć także pacjentki tuchowskiego szpitala, gdzie unieważniono postępowania konkursowe z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii.
- W wyniku działań NFZ kobiety, zmuszone korzystać z tego typu świadczeń narażone zostały na dodatkowe stresy spowodowane niepewnością co do miejsca, gdzie taką pomoc mogą uzyskać - napisali w specjalnej rezolucji do Funduszu radni powiatu tarnowskiego, rozczarowani wynikami rozstrzygnięć konkursowych NFZ.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Regularna demolka w Nowej Hucie:przystanek i auta do kasacji