Oficjalny cel reorganizacji urzędu to uczynienie jego struktury bardziej przejrzystą, a jednocześnie mniej podatną na ewentualne nadużycia. Za jednym zamachem ograniczona została w magistracie władza ludzi wywodzących się ze środowiska "Tarnowian" prezydenta Ryszarda Ś. P.o. prezydenta podpisał wczoraj zarządzenie wprowadzające nowy schemat organizacyjny urzędu.
-Model biznesowy w samorządzie nie sprawdził się - mówił tuż po wydaniu wyroku na centra. Określił je mianem "specwydziałów", a ich szefów "specdyrektorami". Za przykład podaje Centrum Obsługi Mieszkańców, w którym pracuje aż 104 urzędników.
- Załatwiane są tu sprawy z przeróżnych dziedzin - od komunikacji, przez dowody osobiste, sprawy obywatelskie, po wydawanie pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę - mówi. Za wydawanie decyzji w centrach odpowiadają kierownicy niezależnych biur, a nad nimi jest jeszcze dyrektor, którego rola nie wiadomo do czego się sprowadza. Reorganizacja urzędu ma również zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom w trakcie przetargów. Takim "bezpiecznikiem" będzie skumulowanie zadań tego typu w Wydziale Realizacji Inwestycji (powstanie na gruzach Centrum Rozwoju Miasta).
Jego dyrektorem, tak jak przewidywaliśmy, zostanie Krzysztof Madej. Do pracy w urzędzie przychodził jako doradca Ryszarda Ś. Potem prezydent powierzył mu Centrum Rozwoju Miasta. Zachowanie dyrektorskiego fotela Madej zawdzięcza jednak niekwestionowanej przez nikogo fachowości - był wójtem gminy Tarnów, zastępcą wójta gminy Dębica, a także arbitrem Urzędu Zamówień Publicznych.
- Nowa struktura to także większa możliwość audytu i kontroli, a więc dbałość o bezpieczeństwo i porządek w magistracie - podkreśla Słomka-Narożański. W miejsce Centrum Usług Ogólnomiejskich powstanie kadłubowy Wydział Usług Ogólnomiejskich, zajmujący się głównie bieżącym utrzymaniem porządku w mieście, czy drobnymi tylko naprawami ulic.
Centrum Spraw Społecznych zostało rozczłonkowane na aż trzy wydziały - polityki społecznej, zdrowia oraz pomocy mieszkaniowej. Szefową tego pierwszego zostanie Magdalena Osiak, kojarzona z ekipą aresztowanego prezydenta. Jeszcze w tej chwili kieruje Centrum Spraw Społecznych, ale i w jej przypadku o zachowaniu dyrektorskiego statusu zdecydowała dobrze oceniana praca.
Problematykę zdrowia nadzorowała dotąd zastępczyni prezydenta do spraw społecznych Dorota Skrzyniarz. Po pozbawieniu jej stanowiska Henryk Słomka-Narożański nie powołał nowego wiceprezydenta. Zamiast tego zatrudni doradcę ds. zdrowia i polityki zdrowotnej. Będzie nim Danuta Nosek, wicedyrektor miejskiego Szpitala im. Szczeklika. W magistracie zatrudniona zostanie od lutego na czwartą część etatu.
- Zależało mi na zmontowaniu zespołu ludzi, którzy nie będą dzielić załogi - twierdzi p.o. prezydenta Tarnowa. Nowy regulamin wchodzi w życie w lutym.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+