Żołnierz antykomunistycznego podziemia został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie 20 marca 1948 r. za przynależność do oddziałów niepodległościowych, które po zakończeniu wojny walczyły z sowietyzacją Polski. Rozstrzelano go w czerwcu tego samego roku.
Miejsce jego pochówku znaleziono po 66 latach w kwaterze 12 na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu, gdzie spoczywają również inni żołnierze - ofiary terroru komunistycznego z lat 1944-1956. Zostało ono już uznane za grób wojenny i objęte ochroną, jednak dla dokonania ostatecznej identyfikacji potrzebne jest zbadanie szczątków, stąd koordynujący poszukiwania pracownicy krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej zdecydowali o przeprowadzeniu ich ekshumacji.
- Początkowo natrafiliśmy tutaj na szczątki innej osoby, która pochowana została na jego grobie w latach 70-tych - mówi Krzysztof Szwagrzyk z IPN, który kieruje badaniami.
Pod tym współczesnym pochówkiem znaleziono kolejne szczątki człowieka, którego najprawdopodbniej uśmiercono strzałem w głowę. Czy należą one do Antoniego Trzepli pokazać mają badania DNA.