- Chcemy przywrócić pamięć o Żydach, których tutaj pochowano, a ich groby nie zostały do tej pory zidentyfikowane - mówi Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy2. Wolontariuszom pomagać będą - podobnie jak w ubiegłym roku - studenci Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dołączą także do projektu młodzi Izraelczycy. Już 16 lipca udadzą się na cmentarz. Ich zadaniem będzie najpierw oczyszczenie z mchu 250 macew oraz rozszyfrowanie zatartych napisów i oznaczenie miejsca pochówku Żydów. - Będzie to ciężka praca ponieważ wiele z tablic jest niekompletnych, brakuje w nich imienia albo nazwiska - tłumaczy szef fundacji.
Macewy zostaną dokładnie opisane i skatalogowane w specjalnym folderze. 39 tys. zł na projekt „Tarnowskie macewy - obóz dla wolontariuszy. Edycja 2” fundacja pozyskała z Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wolontariat dla dziedzictwa 2017”.
Przypomnijmy, ze w ubiegłym roku, dzięki wspólnej pracy wolontariuszy i studentów skatalogowano 300 macew na kirkucie. - Dzięki temu projektowi poznajemy losu wielu osób zaangażowanych w życie miasta - podkreśla Tomasz Malec.
Follow https://twitter.com/gaz_krakowskaWIDEO: Sądeccy motocykliści otworzyli sezon
Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska