Powstanie nowy pawilon w ZK w Tarnowie Mościcach
Placówka w Mościcach jest zakładem typu półotwartego. To oznacza, że część osadzonych może pracować poza murami więzienia. Na 377 osób, które odbywają w niej karę – około 100 jest zatrudnionych u kontrahentów zewnętrznych. Po rozbudowie zakwaterowanie wzrośnie do ok. 600 osób, z czego ok. 200 będzie pracować poza murami.
- W Tarnowie nie mamy bowiem problemów ze znalezieniem pracy dla osadzonych – podkreśla Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.
W poniedziałek (21 lutego) odwiedził oddział zewnętrzny przy ulicy Śniadeckiego (kiedyś to była osobna placówka, obecnie podlega pod ZK przy ul. Konarskiego), z informacjami o planowanej rozbudowie. W ślad za inwestycją trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby, do pilnowania osadzonych. A to oznacza co najmniej 30 dodatkowych etatów.
- Decyzje zostały już podjęte, dokumenty są już podpisane, projekty gotowe. Przed nami ostatnia faza przygotowania inwestycji związana z uzyskaniem pozwoleń na budowę. Jestem przekonany, że wszystko pójdzie z planem i za dwa lata nowy pawilon będzie można już otworzyć – wylicza minister Woś.
Większy nacisk na resocjalizację przez pracę w Tarnowie
Inwestycja szacowana jest na ok. 35 milionów złotych. Obiekt powstanie w miejscu istniejących budynków warsztatowo-magazynowych. Poza miejscami zakwaterowania znajdą się w nim także pomieszczenia techniczne, magazynowe i archiwum zakładowe. Dodatkowo zaplanowano rozbudowę więziennej kuchni.
- Wiele samorządów zabiegało o rozbudowę czy budowę nowych jednostek penitencjarnych. Tarnów wygrał tę batalię i skorzysta z programu modernizacyjnego Służby Więziennej – nie kryją zadowolenia Piotr Sak i Norbert Kaczmarczyk, tarnowscy posłowie Solidarnej Polski.
Poza Tarnowem, rozbudowane mają zostać w Małopolsce także zakłady karne w Trzebini i Krakowie-Nowej Hucie. W sumie - w całej Polsce do 2024 roku przybyć ma ok. 4100 nowych miejsc zakwaterowania dla osadzonych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Kontrole na budowach
