Gdy uchwalano plan tegorocznych wydatków miasta, licznie zgłaszane poprawki dotyczące remontów dróg, chodników, parkingów nie zostały w nim uwzględnione. Samorządowcy uznali, że najpilniejsze tego typu zadania wskażą sami mieszkańcy. W ramach budżetu obywatelskiego przeforsowanego przez radnych PO. - Nie oznacza to, że pula wydatków na inwestycje drogowe została obcięta - zapewnia Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.
Pomysły dotyczyć mogą naprawy ulicy, chodnika, urządzenia parkingu. Ale nie tylko. Inicjatywy podzielone zostaną na trzy kategorie - budowa lub remont elementu infrastruktury miejskiej, działanie poprawiającego warunki życia mieszkańców albo organizacja imprezy kulturalnej, oświatowej lub sportowej.
Ważne, by koszt żadnego z tych zadań nie przekroczył kwoty 2 mln zł. Będzie to jeszcze weryfikować specjalna komisja. Tuż po Wielkanocy najlepsze projekty wybiorą w głosowaniu wszyscy zainteresowani dorośli tarnowianie. - Jeśli pilotaż się sprawdzi, pula do dyspozycji mieszkańców w przyszłości zostanie zwielokrotniona - deklaruje prezydent Tarnowa.
Najważniejsze terminy i zasady
Prace nad budżetem obywatelskim przebiegać będą według ściśle określonego harmonogramu.
18 lutego-8 marca - zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego (druki do pobrania z www.tarnow.pl lub w punktach informacyjnych UMT przy ul. Nowej 4 i Mickiewicza 2).
11 marca-31 marca - weryfikacja propozycji mieszkańców.
2 kwietnia - ogłoszenie oficjalnej listy projektów.
3 kwietnia - 12 kwietni - głosowanie mieszkańców (w punktach informacyjnych UMT, na stronie internetowej budzetobywatelski.umt.tarnow.pl lub wysyłając kartę do głosowania na adres Urzędu Miasta Tarnowa w kopercie z dopiskiem "Budżet Obywatelski - GŁOSOWANIE).
26 kwietnia - ogłoszenie wyników głosowania i projektów do realizacji w 2013 r.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+