Dolina Białego to jedna z bardziej malowniczych dolin reglowych w Tatrach Zachodnich. Mierzy 2,5 km długości, a jej powierzchnia to 300 ha. Jest położona pomiędzy Krokwią i Sarnią Skałą.
Dolina wybierana jest przez turystów, choć jest tu nieco luźniej niż w leżącej nieopodal Dolinie Strążyskiej. Teraz jednak dolina jest zupełnie pusta - szczególnie jak się wybierzemy tam w środku tygodnia.
Wejść do doliny znajdziemy w pobliżu Wielkiej Krokwi, kierując się Drogą pod Reglami dotrzemy do początku szlaku. Możemy także dotrzeć tam z centrum Zakopanego, kierując się ulicą Grunwaldzką , a następnie ulicą Droga do Białego. Osiągniecie celu zajmie około 20 minut.
Szlak wiedzie przez bukowo-sosnowy las przez wąwóz skalny. Droga jest bardzo wyboista, łagodnie pnie się do góry. Na skalnych zboczach doliny rośnie bujnie kosodrzewina, a w górnych partiach – limba. Klimat jest tu nieco chłodniejszy, przez zacienienie masywu Giewontu. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin takich jak ostrożeń głowacz, sosna drzewokosa,
Po drodze znajdziemy zakratowane wejście – to pozostałość po kopalni. Na początku lat 50 XX wieku prowadzono tu poszukiwania rud uranu.
Gdy przejdziemy już dolinę, możemy ruszyć dalej - na Sarnią Skałę. Pierwszym punktem wędrówki jest Sarni Wodospad, który znajduje się ok 1,4 km od wejścia na szlak i mniej więcej w 1/3 drogi na Sarnią Skałę. Szlak na szczyt prowadzi przez piękny las iglasty. Ścieżka jest wymagająca i stroma. Trzeba być przygotowanym na większy wysiłek.
Na Czerwonej Przełęczy 1303 m n.p.m. znajdują się ławeczki – tam możemy zebrać siły i przygotować się przed ostatnim najbardziej wymagający odcinkiem wędrówki. Nazwa przełęczy pochodzi od brunatnej barwy podłoża, która świadczy o obecności w niej związków żelaza – co można zobaczyć latem.
Ze szczytu Sarniej Skały - z wysokości 1377 m n.p.m. można podziwiać panoramę Tatr Zachodnich i położone w kotlinie Zakopane, a także fragment Czerwonych Wierchów, Kominiarski Wierch. Z drugiej strony możemy dostrzec otoczenie Hali Gąsienicowej, Beskidy, Gorce.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
