Prognozy na najbliższe dni są wyjątkowo zimowe i mroźne. - Śnieg będzie sypał od czwartku, także przez cały weekend - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW. Już w nocy z czwartku na piątek termometry na Podhalu wskażą temperatury w granicach minus 20 stopni. - W Tatrach zaś będzie ok. minus 25 stopni. W wysokich partiach będzie do tego silny wiatr. Przez to temperatura odczuwalna wysoko w górach może wynieść nawet minus 40 stopni - zaznacza Grzegorz Walijewski.
Silny wiatr w górach będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne. Dodatkowo sypiący już śnieg spadł ma zamarzniętą warstwę śniegu. Dlatego należy się spodziewać pogorszenia się warunków lawinowych. Obecnie jest drugi stopień zagrożenia lawinowego. Nie wykluczone, że zagrożenie to wzrośnie.
Po weekendzie nie będzie lepiej. W następnym tygodniu znów czekają nas wielkie mrozy. Najzimniejsze może być środa. Wtedy w Zakopanem termometry mogą wskazać minus 12 stopni w ciągu dnia, a w nocy w granicach minus 20-23 stopni.
Tak niskie temperatury i zagrożenie lawinowe będą największym wyzwaniem dla wędrowców planujących wypady po Tatrach.
- Warunki będą o tyle trudne, że niska temperatura połączy się z silnym wiatrem. To idealne warunki do przygotowywania się na wyprawę na K2 - mówi Jan Krzeptowski-Sabała. - Trzeba się spodziewać sporych zasp nawisów na ścianach. Warunki będą bardzo niebezpiecznie, a wręcz wymagające - dodaje.
Tak ekstremalne warunki mogą narazić wędrowców na odmrożenia, lub na hipotermię. - Uczucie zimna, występujące dreszcze wskazują, że to co mamy na sobie, jest niewystarczające. Dlatego już wtedy musimy działać. Szukać schronienia, lepiej się ubrać - mówi Sylweriusz Kosiński, lekarz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na odmrożenia najbardziej narażone są nasze dłonie, stopy, uszy, nos. - Gdy czujemy silny, tępy ból, to oznaka, że coś niedobrego się dzieje z naszym ciałem. Do tego alarmować nas powinien wygląd kończyn. One bledną, wręcz bieleją, stają się nieczułe. Bardzo łatwo jest przegapić te wstępne objawy, gdy wykonujemy jakąś pracę, czy jak idziemy. Po ból z czasem ustępuje. Jedynie kolor się utrzymuje. To wstęp do poważnego odmrożenia - mówi Kosiński.
W takich sytuacji trzeba szukać bezpiecznego schronienia, albo dołożyć jakieś ubranie. I próbować odmrożoną część ciała. Jeśli krążenie nie wróci, powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala. Bo odmrożenie może skończyć się amputacją.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
