Najpierw w piątek do akcji poderwani zostali polscy ratownicy TOPR. Dostali wezwanie do wypadku, do jakiego doszło na Orlej Perci. Tak młody mężczyzna spadł z tzw. Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy. Na skutek odniesionych obrażeń w czasie upadku zmarł na miejscu. Ratownicy musieli przetransportować jego ciało do Zakopanego, a także pomóc wydostać się z trudnego terenu dwóm kompanom zmarłego turysty.
W godzinach popołudniowych dramat z kolei rozebrał się po słowackiej stronie. Najpierw ratownicy Horskiej Zachrannej Służby zostali wezwani na pomoc słowackiemu turyści, który poślizgnął się podczas schodzenia z Kieżmarskiego Szczytu i spadł do Doliny Łomnickiej.
Słowaccy ratownicy polecieli na miejsce wypadku śmigłowcem. Z uwagi na niski pułap chmur nie mogli dolecieć bezpośrednio na miejsce. Gdy ostatecznie dotarli do mężczyzny, okazało się, że nie żyje. Ciało zostało znalezione w żlebie opadającym do doliny. Zmarły 58-letnie Słowak został przetransportowany do Starego Smokowca.
Tatry. Turyści utknęli w nocy w Zawratowym Żlebie. Konieczna...
Gdy akcja w rejonie Kieżmarskiego Szczytu nadal trwała, ratownicy słowaccy dostali wezwanie z Chaty pod Rysami. Turysta spadł z Kogutka schodząc z Wysokiej. Na miejscu ratownicy udzielili mężczyźnie natychmiastowej pomocy, a następnie przenieśli go do Chaty pod Rysami. Tam niestety jego stan zdrowia pogorszył się. Mimo podjętej resuscytacji, turysta zmarł.
W Tatrach panują bardzo trudne warunki. Szczyty są oblodzone, lub zaśnieżone. Jest bardzo ślisko. - Powyżej 1700 m n.p.m. utrzymują się płaty śniegu, które są zmrożone i twarde. W wielu miejscach występują oblodzenia. Szczególnie w miejscach zacienionych i na północnych stokach, gdzie oblodzenie utrzymuje się przez cały dzień. Należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się wiatr – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Z kolei na niżej położonych szlakach jest mokro, na leśnych odcinkach szlaków miejscami występuje błoto i kałuże. Na mniej uczęszczanych szlakach, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową, jest wyjątkowo dużo błota.
Kolejna tragedia w Tatrach. Młody mężczyzna zginął na Orlej Perci
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
