Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Na wiosnę remont szlaków w partiach wysokogórskich. TPN wyda na to 8 mln zł

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tak wyglądały roboty przy remoncie szlaków w Tatrach Zachodnich w 2020 roku
Tak wyglądały roboty przy remoncie szlaków w Tatrach Zachodnich w 2020 roku Łukasz Hyrczyk
Tatrzański Park Narodowy zamierza wyremontować szlaki w partiach szczytowych Tatr. Prace obejmą naprawę nawierzchni szlaków, ale także wymianę uszkodzonych sztucznych ułatwień dla turystów. Całość prac pochłonie ponad 8 mln zł. Roboty rozpoczną się, gdy tylko stopnieje śnieg w górach.

FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?

- W ciągu najbliższych dwóch lat wyremontujemy kilkanaście szlaków, m.in. Orlą Perć, szlak na Rysy, a także szlaki dojściowe z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich -wylicza Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Robotami objęty ma zostać również szlak z Kasprowego Wierchu w stronę Przełęczy pod Kopą. Dodatkowo w remoncie aktualnie jest remont Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej.

- Łącznie na zaplanowane prace remontowe zamierzamy przeznaczyć ponad 8 mln zł. To pieniądze, które udało nam się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz inne środków unijnych - zaznacza dyrektor Ziobrowski. I dodaje, że jeśli uda się parkowi pozyskać pieniądze z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych, remontowane będą także inne szlaki.

Zaplanowane na ten i następny rok prace remontowe rozpoczną się na wiosnę, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą. W ramach robót poprawiona zostanie nawierzchnia, po której wędrują turyści. - Dodatkowo zakładamy wymianę sztucznych ułatwień dla turystów, jeśli będzie to konieczne - wylicza Szymon Ziobrowski. Pracownicy wykonujący remont będą także zabezpieczali miejsca przy szlakach, które są mocno zerodowane - tak by erozja nie postępowała. 

TPN rozstrzygnął już przetarg na wykonawców tych robót. - Są to firmy, które mają już doświadczenie w remontach szlaków w partiach wysokogórskich. Powinny sobie doskonale poradzić z tym zadaniem -zaznacza dyrektor TPN.

Park nie planuje zamykać na dłuższy czas remontowanych szlaków. Odcinki szlaków będą czasowo zamykane w momencie, gdy wykonywane tam czynności mogłyby wprowadzić jakieś zagrożenie dla wędrujących turystów. Chodzi np. o spadające kamienie. TPN będzie na bieżąco informował na swojej stronie i w mediach społecznościowych o ewentualnych planowanych zamknięciach szlaków. Dlatego każdy turysta przed wyruszeniem w góry powinien sprawdzić komunikat turystyczny podawany codziennie przez park tatrzański.

O ile remontowane szlaki przez większość czasu sezonu letniego będą dostępne dla turystów, o tyle Jaskinia Mroźna pozostanie zamknięta dla zwiedzających co najmniej do lata 2022 roku. Tam cały czas trwają prace remontowe. - W Mroźnej wymieniamy oświetlenie korytarzy. Dotychczas jaskinia była oświetlana za pomocą spalinowego agregatu prądotwórczego. Wprowadziliśmy jednak program „Zero emisji”, dlatego chcemy się pozbyć także i tego agregatu. Jaskinia Mroźna zostanie więc podłączona do sieci energetycznej - mówi dyrektor TPN.

Dodatkowo w Mroźnej budowane jest zabezpieczenie przed upadkiem kamieni nad otworem wyjściowym z jaskini. - W trakcie prac powstanie także nowy punkt obsługi turystów - zapowiada dyrektor TPN.

Oprócz bieżących napraw szlaków, park narodowy w Tatrach prowadzi także większe inwestycje. W tym roku TPN chce rozpocząć budowę stacjonarnych toalet przy szlakach. Mają one zastąpić toalety przenośne typu toi-toi. Pierwsze stacjonarne toalety pojawią się przy wejściach do dolin Mała Łąka i Strążyska. Będą to budynki, które zostaną podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Budowa stacjonarnych toalet to jeden z etapów dużego projektu, który ma na celu całkowite wyprowadzenie ścieków z terenu Tatr. TPN chce skanalizować wszystkie budynki znajdujące się na terenie parku. - Planowane jest m.in. podłączenie do kanalizacji sanktuarium na Wiktorówkach, jak i innych budynków - zaznacza Szymon Ziobrowski. I dodaje, że prace rozpoczną się od zadań najłatwiejszych, a co za tym idzie najtańszych.

Tatry. Niebezpieczne lawiny w górach. Zobacz filmy prawdziwy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska