Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Nad Morskim Okiem pojawił się... bóbr. To dla przyrodników zupełna nowość

Aurelia Lupa
miloszelezny/Pixabay
Nad Morskim Okiem w Tatrach pojawił się bóbr. To dla przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego przyrodnicza nowość. Jak bowiem przyznaje leśniczy Grzegorz Bryniarski, dotychczas nigdy wcześniej nad słynnym stawem nie zaobserwował tych zwierząt.

FLESZ - Rynek pracy odporny na pandemię

od 16 lat

Obecność bobra leśniczy zaobserwował po ściętym drzewie nad stawem. Samego zwierzaka nie udało mu się zaobserwować - Żeby bóbr tak się ośmielił i wyszedł nad Morskie Oko, to tego wcześniej nie było - mówi w nagraniu opublikowanym na profilu społecznościowym Grzegorz Bryniarski.

Według leśniczego, to najprawdopodobniej młody osobnik, który samotnie zapędził się nad staw - wzdłuż Rybiego Potoku wypływającego z Morskiego Oka. Leśniczy dodaje, że zaobserwował próbę budowania przez zwierzę żeremia.

Bobry w Tatrach pojawiły się stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy zaobserwowano je w 2015 roku. Pojawiły się w rejonie Łysej Polany. - Czasem podchodziły do schroniska w Dolinie Roztoki, ale nigdy nie zapuszczały się nad Morskie Oko - mówi leśniczy. Bóbr zaczął żerować na drzewach liściastych.

Kilka lat temu przyrodnikom z TPN udało się „złapać” na fotokomórce bobra z Łysej Polany. Przy Potoku u Lisów, zwanym także potokiem Palenica, zaobserwowano olsze charakterystycznie podgryzione przez te zwierzęta. Niektóre drzewa zostały ścięte i ogryzione z kory, inne - wciągnięte do potoku.

- Ścięte drzewa, w większości o średnicy kilkunastu centymetrów, a w jednym przypadku nawet przekraczającej 20 cm, posłużyły do budowy tamy na potoku. Jedną żerdź bobry ścięły i ściągnęły ze stoków Łysej Skałki. Płytka woda w potoku spiętrzyła się i obecnie przekracza półtora metra głębokości. Powstało rozlewisko szerokie na ok. 10 m, dobrze widoczne z mostku na Drodze Balzera - informował wówczas TPN.

Przyrodnicy podejrzewają, że bobry mogły przywędrować na Łysą Polanę z terenu Słowacji - z rejonu Podspadów, gdzie w ostatnich latach obserwowano je na rzece Białka. Choć jak zaznaczają, są to tylko przypuszczenia.

Bóbr europejski osiąga długość ciała od 1,1 do 1,3 m, w tym ogon to ok. 30 cm. Jego waga waha się od 18 do nawet 40 kg. Zwierzęta te prowadzą głównie nocny tryb życia, ale można je spotkać także w dzień. W środowisku naturalnym bóbr żyje przeciętnie 10-15 lat. Zwierzęta te żyją stadnie, tworząc stałe rodziny. Mieszkają w norach wykopanych w brzegach cieków wodnych, często w wałach przeciwpowodziowych lub w żeremiach nazywanych również gonami, wejście znajduje się pod wodą, tj. domkach zbudowanych z gałęzi obłożonych mułem.

Bóbr należy do nielicznej grupy gatunków, które doskonale poradziły sobie ze zmianami w środowisku przyrodniczym dokonywanymi przez człowieka. Liczebność bobra w Polsce wzrasta w ostatnich latach w imponujący sposób, do tego stopnia, że w wielu regionach kraju powstał problem szkód wyrządzanych przez te pracowite zwierzęta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska