Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Park od czwartku zamyka popularny szlak. Będzie tam prowadzony remont

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Szpiglasowy Wierch i Szpiglasowa Przełęcz - widok z południowego wschodu
Szpiglasowy Wierch i Szpiglasowa Przełęcz - widok z południowego wschodu Adam Opioła/Wikipedia
Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak w Tatrach Wysokich. Od czwartku 21 lipca, turyści nie będą mogli wejść na szlak ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch. Przejście przez samą Szpiglasową Przełęcz będzie możliwe.

Zamknięcie związane jest z planowanym remontem szlaków. Zamknięcie zaś jest konieczne – ze względów bezpieczeństwa.

Obecnie trwają już prace na szlaku prowadzącym z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Kozi Wierch. Jak zaznacza TPN, jest to część realizowanego od 2019 roku projektu „Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich”, który zsostał dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

- To do tej pory największe tego typu przedsięwzięcie w Tatrach Polskich. W ciągu 5 lat trwania projektu Park wyremontuje ponad 43 km szlaków turystycznych i wymieni dużą część sztucznych ułatwień, których stan techniczny się pogarszał z roku na rok – informuje TPN.

Prace prowadzone są w Tatrach Wysokich, do tej pory realizowane były między przełęczą Liliowe a Zawratem, na szlakach prowadzących z Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne, z Hali Gąsienicowej na Skrajny Granat, Zadni Granat, Żleb Kulczyńskiego, na szlaku prowadzącym z Czarnego Stawu Gąsienicowego na Kozią Przełęcz oraz z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Udało nam się także wymienić na nowe sztuczne ułatwienia na wielu odcinkach usytuowanych między Świnicką Przełęczą a Żlebem Kulczyńskiego.

- Większość prac jest technicznie bardzo wymagająca. Może się wiązać z koniecznością wykorzystania helikoptera – kiedy transportowane są łańcuchy. W trakcie remontów często zrzucane są luźne kamienie, które zalegają na szlakach. Brukowane są nowe stopnie skalne. To wszystko może stanowić poważne zagrożenie dla turystów. Z tego powodu musimy zamykać odcinki szlaków, a czasem wyłączać dla ruchu większe obszary – informują przyrodnicy.

Jak dodaje TPN, prace muszą być prowadzone w środku sezonu turystycznego. - Nie da się remontować szlaków po sezonie wakacyjnym, ponieważ pokrywa śniegu w wysokich partiach gór zalega do drugiej połowy czerwca, a jesienny śnieg potrafi przykryć szlaki już we wrześniu. Trudno również wyznaczyć dokładne terminy wyłączania pewnych odcinków, bo w Tatrach wiele zależy od zmiennej pogody. Turyści planujący wycieczki w Tatrach Wysokich proszeni są zatem o śledzenie komunikatów turystycznych (przede wszystkim naszej strony: tpn.pl/zwiedzaj) i przestrzeganie obowiązujących zamknięć remontowanych szlaków – dodaje TPN.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska