Nowe centrum od kilku miesięcy powstaje przy szlaku prowadzącym z Kir do Doliny Kościeliskiej. Turyści widzą niewiele – płot okalający plac budowy i duży dźwig wystający ponad ogrodzenie. A to dlatego, że ma to być centrum zlokalizowane pod ziemią. Zostało ono specjalnie pomyślane w ten sposób, by nie zakłócać krajobrazu wejścia do doliny. Ale także dlatego, że ma opowiadać o jaskiniach i procesach geologicznych zachodzących na przestrzeni milionów lat w Tatrach.
Tatrzański Park Narodowy planuje otworzyć nowe centrum pod koniec 2023 roku. Roboty dla budowlańców jest jeszcze sporo. Już jednak TPN zaczął myśleć o tym co i jak pokazać dla zwiedzających. Ogłosił właśnie przetarg na stworzenie ekspozycji nowego centrum. Przyrodnicy planują przeznaczyć to zadanie aż 2 mln euro, czyli niemal 10 mln zł.
- Taka kwota wyszła nam z konsultacji technicznych, jakie prowadziliśmy przed przetargiem. Zadanie to polega na stworzeniu ekspozycji na podstawie naszej koncepcji, a także dostawy i montażu tej ekspozycji – mówi Daniel Wahl z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Chodzi o ekspozycję na 400 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Ma to być centrum dedykowane geologii i procesom geologicznym, które przez tysiące lat zachodziły w górach.
- Chcemy stworzyć coś na kształt muzeum historii naturalnej, która to historia zostanie opowiedziana przez pryzmat i z perspektywy Tatr – wyjaśnia Daniel Wahl z TPN. - Żeby opowiedzieć tą historię od czasów Tetydy, czyli prehistorycznego oceanu (ok. 300-30 mln lat temu – przyp. red.), aż do współczesności.
W nowym centrum, jak to reklamuje już TPN na płocie okalającym plac budowy, będzie można dowiedzieć się m.in. jakie dinozaury żyły w Tatrach, czy byli tutaj prehistoryczni łowcy reniferów etc. Ma to być opowieść w bardzo praktyczny sposób – trochę przez zabawę, trochę przez doświadczenia, trochę przez multimedia.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
