Testy prowadzone były w rejonie Kasprowego Wierchu oraz Żabiej Czuby. Odbyły się w ramach krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.
- Placówka Straży Granicznej w Zakopanem administruje odcinek granicy państwowej od znaku granicznego II/66 do znaku III/90, o łącznej długości 206 km i 290 metrów. Od znaku granicznego II/205/10 do II /220/5 na odcinku ok.12,6 km granica państwowa z Republiką Słowacji biegnie granią Tatr Wysokich, a od znaku granicznego II/231 do II/239 na odcinku prawie 7 km przebiega granią Tatr Zachodnich. Odcinki te w większości biegną w miejscach trudno dostępnych, a także poza szlakami turystycznymi – informuje zakopiańska placówka SG.
Straż Graniczna dodaje, że biorąc pod uwagę zdobyte w trakcie testów doświadczenia oraz z uwagi na ukształtowanie ochranianego odcinka granicy państwowej można przypuszczać, że ciekawą alternatywą dla przeglądu oznakowania granicy państwowej jest używanie do tego właśnie dronów. Szczególnie jeśli chodzi o miejsca trudno dostępne w Tatrach Wysokich.
Tatry. Dron pomógł turystom, a potem wyładował się i osiadł ...
- Można także przyjąć, że w przyszłości BSP może stać się rozwiązaniem pomocniczym w realizacji zadania związanego z okresową kontrolą znaków granicznych i być może pozwoli ograniczyć do minimum zaangażowanie niezbędnych sił i środków przy szybkiej kontroli terenu bezpośrednio przyległego do granicy państwowej. Ponadto, dodatkowym atutem byłaby możliwość bieżącej aktualizacji map oraz dokumentacji geodezyjnej terenów przygranicznych – dodaje Straż Graniczna.
Jak zapowiadają pogranicznicy, zdobyta wiedza oraz doświadczenie z użycia dronów będą wykorzystywana również w innych płaszczyznach działania Placówki SG w Zakopanem.
Drony w Tarach już od pewnego czasu – i to z powodzeniem – wykorzystują ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Urządzenia te były wykorzystywane w trakcie poszukiwań, ale również pomogły w akcji ratunkowej – m.in. przetransportować potrzebny ekwipunek dla turystów, którzy utknęli w trudno dostępnym terenie.
Dronów w górach mogą używać tylko osoby lub instytucje, które uzyskały zgodę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści nie mogą w celach prywatnych wykorzystywać latających maszyn.
Tatry. Ratownicy TOPR będą używali dronów do akcji ratownicz...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
