FLESZ - Zimna wiosna to droższe warzywa
W polskich Tatrach na okres zimy zamykane są jedynie trzy szlaki. To wspominana wyżej ścieżka z Morskiego Oka przez Świstówkę do Pięciu Stawów Polskich, szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki, a także szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią.
Szlaki te są zamykane każdego roku od 1 grudnia do 15 maja. Tatrzański Park Narodowy zamyka je ze względów przyrodniczych. Jednak tu również brane jest pod uwagę bezpieczeństwo wędrujących, np. szlak przez Świstówkę to miejsce, gdzie zimą lubią schodzić lawiny.
- Historycznie rzecz ujmując, początkowo szlaki te były zamykane właśnie ze względu bezpieczeństwa. Jednak z czasem podejście parku do tych tematów zmieniło się. Teraz TPN stawia na komunikację i edukację. Dlatego codziennie komunikujemy turystom, jakie warunki panują w górach, w tym o zagrożeniu lawinowym w zimie. Z drugiej jednak strony, wiele gatunków zwierząt, np. głuszców, upodobało sobie te miejsce. Tam głównie odbywają się wiosną tokowiska głuszców. Stąd, by tatrzańskie zwierzęta mogły w spokoju egzystować, zamknięcie tych szlaków zostało podtrzymane - mówi Jan Krzeptowski-Sabała z TPN.
W polskich Tatrach nadal zamknięte są szlaki w rejonie Hali Gąsienicowej - powyżej Murowańca. Szlaki zostały zamknięte 2 kwietnia z uwagi na pojawienie się w rejonie Małego Kościelca niedźwiedzicy z małymi niedźwiadkami. Gawra niedźwiedziej rodziny znajduje się bardzo blisko szlaku turystycznego. Stąd TPN zdecydował się całkowicie zamknąć szlaki turystyczne w tym rejonie. Zamknięcie będzie obowiązywało do czasu aż - mówią wprost - z Hali Gąsienicowej nie wyprowadzi się niedźwiedzia rodzina. Jak na razie szlaki w tym obszarze nadal są zamknięte.
Dodatkowo planujący wypad w góry muszą pamiętać, że zimowe zamknięcie nadal utrzymuje się za to na Słowacji. TANAP - tamtejszy park narodowy na okres zimy zamyka szlaki powyżej schronisk. Zamknięcie obowiązuje od 1 listopada do 15 czerwca i podyktowane jest względami ochrony przyrody, ale i z uwagi na bezpieczeństwo.
Zakopane. Jedna z największych atrakcji turystycznych pod Gi...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
